به طور کلی قهوه نسپرسو به روش های مختلفی تهیه می شود که در این میان سه نوع روش معروف تر است. اسپرسو، قهوه ترک و قهوه فرانسه. اما متاسفانه بسیاری از ما قهوه و اسپرسو را با یک چیز اشتباه می گیریم. اسپرسو قهوه غلیظی است که حجم کمی دارد (30-25 میلی لیتر) و برای تهیه آن باید با دستگاهی به نام اسپرسوساز حدود 8 گرم پودر قهوه را استخراج و دم کرد. شرکت های بزرگ قهوه در جهان وجود دارد. در این بین نستله یکی از بزرگترین شرکت هاست. نستله برای آسان‌تر کردن اسپرسو، پودر قهوه‌ای را که برای تهیه اسپرسو استفاده می‌شد، در شیشه‌ها و کپسول‌های کوچک بسته‌بندی کرد و آن‌ها را نسپرسو نامید. از آنجایی که کپسول های نسپرسو در بسته بندی های آلومینیومی و عایق بسته بندی می شوند، برای اینکه قهوه آن ها بیرون بیاید و قابل شرب شدن باشد، باید در دستگاه های مخصوصی به نام قهوه ساز نسپرسو استخراج شوند. بنابراین، اگر بخواهیم نتیجه گیری را خلاصه کنیم، باید بگوییم که نسپرسو در واقع اسپرسویی است که با استفاده از غلاف قهوه نسپرسو تهیه می شود. البته این روزها برندهای دیگری از کپسول قهوه نیز در بازار موجود است، اما همه آنها را با نام نسپرسو میشناسیم.

 

قیمت قهوه ساز

همانطور که قبلاً گفتیم، دستگاه های قهوه ساز نسپرسو یکی دیگر از اختراعات شگفت انگیز شرکت بزرگ سوئیسی نستله است. نستله با اختراع دستگاه اسپرسوساز جدید با نام تجاری نسپرسو توانست توجه دنیای قهوه را به خود جلب کند. جالب است بدانید که اریک فاو که کارمند نستله بود در سال 1976 اولین دستگاه نسپرسو را به دنیا معرفی کرد اما در ابتدای راه این دستگاه خراب شد و خیلی خوب پذیرفته نشد اما خیلی سریع ژان -پل گیلارد، یکی از رهبران شرکت نستله آنها با رفع نواقص آن توانستند به هدف خود برسند و قهوه ساز فوق العاده ای را به جهانیان عرضه کنند. همانطور که قبلاً گفتیم، دستگاه قهوه ساز نسپرسو در واقع یک نوع مدرن اسپرسوساز است که در آن می توانید اسپرسوی خوشمزه و غلیظی را بسیار راحت تر از دستگاه های اسپرسوساز خانگی و صنعتی تهیه کنید. در واقع برای تهیه قهوه با دستگاه اسپرسوساز باید مهارت هایی داشته باشید و بتوانید مراحل لازم برای تهیه یک اسپرسو حرفه ای را انجام دهید.

 

بنابراین تفاوت اصلی قهوه ساز نسپرسو با دستگاه اسپرسوساز در این است که تعدادی از مسائلی که برای تهیه اسپرسو باید به آنها توجه کنید، از جمله نوع قهوه، سطح برشته شدن، سطح قهوه را کاهش می دهد. دما و از همه مهمتر درجه آسیاب دانه ها. البته تفاوت های دیگری نیز وجود دارد; دستگاه های نسپرسو به دلیل راحتی و مدرن بودن و همچنین حجم کمتری نسبت به دستگاه های اسپرسوساز گرانتر هستند.

 

دستگاه های قهوه ساز نسپرسو از یک کپسول که یک پوسته محافظ بزرگ از قهوه است برای تهیه یک فنجان قهوه با کیفیت عالی استفاده می کنند. شما به سادگی کپسول انتخابی خود را داخل دستگاه قرار دهید، مطمئن شوید که مقدار مناسب آب در دستگاه دارید، سپس دکمه شروع را فشار دهید و منتظر بمانید تا دستگاه فنجان قهوه مورد نظر شما را آماده کند. همانطور که دستگاه آب داغ را روی کپسول قهوه می ریزد، اسپرسوی مورد علاقه شما در کمتر از یک دقیقه در فنجان شما ریخته می شود. قبل از دم کردن، می توانید اندازه فنجان و کپسول قهوه، طعم و قدرت اسپرسو را انتخاب کنید. شما همچنین می توانید از دستگاه نسپرسو برای تهیه کاپوچینو استفاده کنید، اما باید یک کف کننده برقی جداگانه به ست قهوه خود اضافه کنید.

فرق بین اسپرسو ساز و نسپرسو ساز

نسپرسو ساز کپسولی نوعی قهوه ساز است که قهوه اسپرسو را به روشی ساده و کارآمد با استفاده از کپسول قهوه تولید می کند. نسپرسو مخترع این روش تهیه قهوه است و اسپرسوسازهای کپسولی برای بسیاری از فارسی زبانان با نام نسپرسو شناخته می شود. اگر فضای کافی ندارید یا تهیه اسپرسو به روش سنتی وقت زیادی از شما میگیرد ، استفاده از این دستگاه های قهوه ساز انتخاب خوبی است. دستگاه قهوه ساز نسپرسو یا قهوه ساز کپسولی با فشار دادن مقدار معینی آب در دما و فشار استاندارد و ثابت در داخل کپسول های قهوه، یک فنجان اسپرسو عالی را آماده می کند. اکثر قهوه سازهای کپسولی توانایی تهیه نوشیدنی های ریسترتو، اسپرسو و لونگو را دارند و همچنین می توان آنها را برای مقدار مشخصی نوشیدنی برنامه ریزی کرد. برخی از قهوه سازهای غلاف دارای کف کننده های شیر هستند که می توان از آنها برای تهیه انواع لاته، کاپوچینو و ماکیاتو استفاده کرد. تمامی مدل های قهوه ساز نسپرسو فقط با کپسول نستله کار می کنند.

نسپرسو ساز

هر کپسول حاوی 5 تا 6 گرم پودر قهوه است.  یکی از دلایل این تفاوت قیمت این است که وقتی پودر در یک کپسول قرار می گیرد، طعم آن خیلی دیرتر از بین می رود. برای آزمایش تفاوت بین دستگاه اسپرسوساز و دستگاه نسپرسو، ابتدا باید مفهوم «اسپرسو» را درک کنیم. اسپرسو نوشیدنی با حجم 25 تا 35 میلی لیتر است که با عبور آب داغ با دمای 93 درجه تحت فشار 9 بار از 8 گرم پودر قهوه تهیه می شود به طوری که زمان استخراج آن 20 تا 30 ثانیه است. علاوه بر تفاوت های ظریف دما و فشرده سازی پودر قهوه، حجم، دما و فشار آب، مقدار پودر قهوه و اندازه آسیاب همگی در ساخت یک اسپرسوی عالی موثر هستند. اگر هر یک از این عوامل در حد استاندارد نباشد یا در حین استخراج تغییر کند، نوشیدنی نهایی کیفیت مطلوبی نخواهد داشت. از آنجایی که همه بر دانش و روش های استخراج تسلط ندارند، قهوه سازهای کپسولی کار را برای ما آسان می کنند. به سادگی با پر کردن مخزن آب، قرار دادن کپسول و فشار دادن دکمه، نوشیدنی ما در عرض 30 ثانیه آماده می شود. اگر علاوه بر سرعت، کیفیت اسپرسو برای شما مهم است، قهوه سازهای کپسولی بهترین انتخاب برای خانه و محل کار هستند.

 

به این مقاله امتیاز دهید