تصور کنید که صبح از خواب بلند شده اید و نیاز به انرژی زیادی دارید تا بتوانید کار خود را شروع کنید. بوی قهوه ای که به تازگی آماده شده است می تواند اغوا کننده به نظر برسد و حتما می تواند نشان دهنده آغاز یک روز لذت بخش و پر از هیجان باشد! قهوه یکی از پر فروش ترین نوشیدنی هایی است که در سراسر جهان نوشیده می شود و کافئین بالای آن می تواند بر مغز اثر بگذارد و حس سرخوشی را به وجود بیاورد. به همین دلیل توصیه می شود افراد روز خود را با نوشیدن یک فنجان قهوه آغاز کنند. همانطور که میدانید انواع مختلفی از قهوه وجود دارند و روش های آماده سازی آنها با یکدیگر متفاوت است. یکی از ابزارهای شگفت آوری که سبب می شود قهوه ای به یاد ماندنی آماده کنید و بنوشید دله قهوه است. این محصول ریشه عربی دارد و استفاده از آن در کشورهای عربی زبان مرسوم است. اما با توجه به این موضوع که قهوه در آن بسیار دلچسب می شود استفاده از آن در نقاط دیگر جهان نیز رایج است. در ادامه شما را با این محصول بی نظیر برای آماده سازی قهوه آشنا می کنیم! شاید تصمیم بگیرید دفعه دیگری خواستید قهوه خود را آماده سازید از این محصول استفاده کنید! اگر قصد خرید قهوه ساز فلاویا را دارید پشنهاد می کنیم به وب سایت flavia.ir مراجعه نمایید.

دله قهوه

قهوه جوش عربی

همانطور که متوجه شده اید دله قهوه یک قهوه جوش عربی است که استفاده از آن در کشور های عربی زبان مرسوم است. همچنین، اگر به مناطقی مراجعه کنید که با دکوراسیون عربی تزیین شده باشد، بی شک این قهوه ساز را می بینید که در گوشه ای از اتقا قرار داد و با ظاهر زیبای خود چشم هر بیننده ای را به سوی خود می کشاند. اکنون ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که شکل ظاهری دله قهوه چگونه است! باید بدانید که این وسیله از قسمت های زیر تشکیل شده است:

 • این وسیله ظاهری مشابه به پارچ دارد که منقار آن هلالی شکل است.
 • کفی آن نسبتا پهن است.
 • درب آن به وسیله لولا به بدنه دله وصل می شود.
 • حد فاصله میان درب و کفی تقریبا باریک است.

ظاهری که در اینجا توصیف کردیم تقریبا در تمامی انواع دله قهوه دیده می شود. ظاهر آن نقش بسیار مهمی در طعم قهوه دارد و سبب می شود قهوه گرم و خوش طعم باقی بماند. خرید قهوه جوش و قهوه ساز فلاویا گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

از دله قهوه در چه جاهایی استفاده می شود؟

زندگی امروزی به نوعی پیش رفته است که از وسایلی که در گذشته تنها برای مکان ها و فضاهای خاصی استفاده می کردیم، امروزه تقریبا در همه جا استفاده می شود. اکنون ممکن است این وسیله در جاهای مختلفی استفاده شود، اما وقتی نگاهی به تاریخ سنتی اعراب می اندازیم متوجه می شویم که این قهوه ساز مختص فضاهای خاصی بود که به شرح زیرند:

 • مراسم های رسمی و مراسم های غیر رسمی
 • جشن ها
 • اعیاد

باید بدانید که استفاده از این وسیله نشان دهنده مهمان نوازی اعراب در برابر مهمان هایشان است. مهمان نوازی یکی از مهمترین اصولی است که اعراب به آن پایبند هستند. سنت اعراب مهمان را حبیب و یا دوست خداوند می داند و تمامی افراد وظیفه دارند به خوبی از مهمانشان پذیرایی کنند. در نتیجه، جای تعجب نیست که دله قهوه بخشی از مهمانی های مهم اعراب باشد. با توجه به این موضوع که ظاهر این وسیله بسیار زیباست، استفاده از آن ابهت خاصی را به مهمانی می بخشد و همین امر سبب می شود احترام بیشتری به مهمانان ادا شود. حتی امروزه، تمامی اعرابی که هنوز به سنت های خود پایبند هستند از این وسیله برای پذیرایی از مهمانهایشان استفاده می کنند! لازم به ذکر است که اگر قصد خرید سشوار فلاویا را دارید می توانید به وب سایت فلاویا مراجعه نمایید.

نقش دله قهوه بر روی پول

همانطور که می دانید نقشی که بر روی پول ها استفاده می شود نشان دهنده سنت، تفکر و اهداف عالی یک کشور است. بهتر است بدانید این وسیله به حدی در سنت اعراب مهم است و نمادی از تفکر و احترام به شمار می رود که برخی از کشورهای عربی بر روی پول خود از نماد دله استفاده کرده اند! در واقع، آنها می خواهند با این کار به تمامی جهانیان نشان دهند که سنت مهمانوازی نقش بسیار مهمی برای اعراب دارد، به گونه ای که آنها یکی از مهمترین وسایل مهمانوازی خود را بر روی پول ملی شان به کار برده اند! این موضوع می تواند نشان دهنده جایگاه و عظمت اعراب نسبت به دله قهوه باشد!

جنس دله قهوه از چیست؟

تا بدینجا دائما از ارزش و عظمت این وسیله نزد اعراب صحبت کردیم، اما اکنون ممکن است سوالی ذهن شما را درگیر کند که جنس این وسیله از چیست! همانطور که با اولین نگاه به این وسیله متوجه می شود، این محصول از فلز درست شده است. اما فلزهای مختلفی در ساخت آن به کار می روند که می توانند نشان دهنده طبقه اجتماعی اعراب باشند. یکی از فلزهایی که در ساخت این وسیله به کار می رود طلاست. معمولا اعرابی که وضع مالی بسیار خوبی دارند و به طبقه اشراف متعلق هستند دله قهوه را از طلا تهیه می کنند تا شان و جایگاه این وسیله را به رخ بکشند.

در کنار طلا، از فلزهای دیگری نیز برای ساخت این وسیله استفاده می شود که از مهمترین آنها می توان به نقره و مس اشاره کرد. نقره نیز یک فلز گران قیمت است و ارزش قیمتی آن بالاتر از مس است. بنابراین، کسانی که وضع مالی بهتری دارند و یا به طبقه اجتماعی بالاتری تعلق دارند دله قهوه را از نقره تهیه می کنند. در عموم جامعه این وسیله از مس است. البته باید بدانید ظاهر این وسیله به حدی زیباست که مهم نیست فلز به کار رفته در آن از چیست! مهم این است که این وسیله با ظرافت و دقت ساخته شده باشد و شما بتوانید شاهد اوج زیبایی در آن باشید.

دله قهوه چگونه ساخته می شود؟

اکنون که متوجه شدید اعراب چقدر برای این وسیله احترام قائل هستند و حتی شکل آن را به پول ملی خود انتقال داده اند تا جایگاه آن حفظ شود، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که این وسیله چگونه ساخته می شود! بسیاری از افراد در کشورهای عربی حضور دارند که این شغل به صورت خانوادگی در میان آنها وجود دارد و از نسلی به نسل دیگر می رسد. شاید بتوان گفت تا همین 50 سال پیش هیچ عربی قبول نمی کرد که این وسیله به صورت کارخانه ای تولید شود، زیرا این کار را مساوی با بی احترامی می دانستند. روند تولید این محصول به صورت دستی بدین گونه بود که ابتدا فلز مایع ( طلا، نقره و یا مس) را درون قالب هایی می ریختند تا ظاهر اصلی این وسیله درست شود.

پس از آنکه شکل اصلی این وسیله بدست می آمد کارهای دیگری مانند صیقل دادن فلز آغاز می شد. پس از آن هنرمندان با نهایت ذوق و احترام کنده کاری بر روی این وسیله را آغاز می کردند. این کنده کاری ها طبق اصول صورت می گرفت و ظاهری بسیار زیبا و شیک به این محصول می بخشید. اما امروزه، این وسایل در کارخانه ها تولید می شوند و مشتریان آنها کسانی هستند که از کشورهای دیگر برای سیاحت به کشورهای عربی می روند. اعراب اصیل هنوز این وسیله را به صورت دستی خریداری می کنند و در خانه خود با احترام از آن محافظت می کنند.

قهوه ای که در این وسیله درست می شود چه طعمی دارد؟

شاید برای شما جالب باشد که بدانید اعراب مانند بسیاری از افراد در سراسر دنیا قهوه را به صورت تلخ می خورند و به قهوه ای که با شکر و یا شیر تهیه بشود علاقه خاصی ندارند. در واقع باید بگوییم که آنها به قهوه اصل علاقه مند هستند و تمایل ندارند طعم اصلی قهوه را با ترکیب مواد دیگر تغییر بدهند. قهوه ای که در دله قهوه ساخته می شود ظاهری بسیار تیره دارد و شاید باید بگوییم همرنگ دانه های قهوه است. همچنین، غلظت این قهوه بسیار زیاد است و طعم آن نیز بسیار تلخ است. به همین دلیل قهوه ای که از این وسیله بدست می آید در فنجان های بسیار کوچکی سرو می شود و در اختیار مهمانان قرار می گیرد.

دله قهوه

تهیه قهوه عربی با دله

اکنون که جذب دله قهوه شده اید و بوی خوش قهوه بینی تان را پر کرده است ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه با استفاده از دله قهوه قهوه درست کنید! روش کار به صورت زیر است:

 • ابتدا پودر قهوه را آماده کنید. اگر می خواهید دانه های قهوه را به صورت پودر در بیاورید این دانه ها را باید به اندازه قهوه ترک آسیا کنید.
 • روش کار برای درست کردن قهوه با این وسیله بدین صورت است که شما باید به ازای هر یک نفر یک فنجان آب درون دله بریزید. در نتیجه، در این قسمت تعداد نفراتی را که می خواهید به آنها قهوه بدهید مشخص کنید و به ازای هر نفر یک فنجان آب به دله اضافه کنید.
 • پس از آن دله را بر روی شعله قرار دهید تا آب آن بجوشد. پس از آنکه آب به دمای جوش رسید آن را به مدت 30 ثانیه از روی شعله بردارید.
 • در این مرحله به تعداد نفراتی که به دله آب اضافه کرده اید، به همان اندازه با قاشق غذا خوری پودر قهوه بیافزاید.
 • سپس دوباره دله را بر روی شعله ملایم بگذارید و وقتی کف کرد آن را از روی شعله بردارید. وقتی کف فروکش کرد آن را دوباره روی شعله بگذارید و این کار را دو تا سه بار انجام دهید تا دیگر کف نکند.
 • وقتی دیگر این ترکیب کف نکرد آن را به مدت 20 دقیقه بر روی شعله قرار دهید.
 • پس از 20 دقیقه قهوه را از روی شعله بردارید.
 • در این مرحله می توانید از زنجبیل، هل و یا زعفران در این ترکیب استفاده کنید. هل یکی از موادی است که با قهوه دله نوشیده می شود و در میان اعراب محبوبیت زیادی دارد. بنابراین، شما می توانید یک قاشق مرباخوری هل و یا زعفران را به این ترکیب اضافه کنید و به مدت 5 دقیقه صبر کنید تا پودر قهوه ته نشین شود و هل و یا زعفرانی که درون آن است دم بکشد.

پس از اینکه تمامی این مراحل را به دقت طی کرید و با دله قهوه خود قهوه را آماده کردید باید آن را در فنجان های کوچک بریزید و میل نمایید.

خرید دله قهوه

آیا اکنون تصمیم گرفته اید که برای خرید دله قهوه اقدام کنید! پس مهمترین سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید در مورد قیمت دله قهوه است. بهتر است بدانید که قیمت این وسیله به فاکتورهای مختلفی از جمله جنس فلز به کار رفته و اندازه آن بستگی دارد. برای خرید این وسیله باید به مراکز معتبر فروش قهوه و وسایل جانبی مراجعه کنید.

جمع بندی

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد دله قهوه در اختیار شما قرار دهیم. دله قهوه نوعی قهوه جوش عربی است که جایگاه خاصی در میان اعراب دارد و اعراب در مهمانی های رسمی خود از آن استفاده می کنند. اهمیت این وسیله به اندازه ای است که برخی از کشورها عکس آن را بر روی پول ملی خود انداخته اند.

به این مقاله امتیاز دهید