کف کردن چیست؟

کف کردن به حالتی اطلاق می شود که در آن شیر با استفاده از فرنچ پرس به تدریج به کف یا کف دار تبدیل می شود و با رفتن به این حالت شیر ​​حالت خامه ای پیدا می کند. فوم شیر می تواند انواع نوشیدنی های شما اعم از قهوه، لاته و … را متحول کند و مزیت دیگر آن این است که می تواند حجم شیر را دو برابر کند و حتی زمانی که مقدار کمی شیر یا نوشیدنی دارید با فوم شیردوشی حجم آن را افزایش دهید. شیر به طوری که لیوان را کاملا پر کند.

طرز تهیه فوم شیر در فرنچ پرس

برای تهیه فوم شیر آماده ابتدا شیر را به مقدار یک چهارم فرنچ پرس بریزید و با استفاده از دسته اهرمی داخل دستگاه حرکات آهسته و عمودی داخل شیر انجام دهید و بعد از چند دقیقه سریعتر دمید. این کار را تا زمانی انجام می دهیم که شیر خوب کف کند یا به عبارت ساده غلیظ شود، سپس شیر را در لیوان دلخواه خود می ریزیم و نوشیدنی دلخواه مانند شیر کاکائو، قهوه، نسکافه یا کاپوچینو و … را اضافه می کنیم. پس از افزودن نوشیدنی مورد نظر خواهیم دید که نوشیدنی به سطح لیوان می رود و کف به سطح لیوان یا لیوان خارج می شود و کف زیبایی روی آن ایجاد می کند.

نکات مهم برای کف کردن شیر با فرنچ پرس

اطلاعات زیر در تهیه بهترین نوع فوم برای انواع لاته و نوشیدنی مفید خواهد بود پس سعی کنید مراحل زیر را دنبال کنید.

* مهم ترین نکته: از شیر تازه برای کف کردن استفاده کنید. شیر تازه کلید بدست آوردن بهترین فوم است. اگر چند هفته است که شیر شما در یخچال مانده است، ممکن است نه تنها خوب باشد، بلکه ممکن است اصلا کف نکند. بنابراین، بهترین راه برای اطمینان از کف کردن خوب، استفاده از شیر تازه تا حد امکان است.

* شیر محلی بهترین عملکرد کف کردن را دارد، زیرا بیشترین چربی شیر را دارد. البته سعی کنید قبل از کف کردن، شیر را خوب بجوشانید، زیرا شیر جوشانده خطر تب مالت را به همراه دارد. توجه داشته باشید. برای تهیه کف شیر می توانید از شیرهای غیر لبنی مانند شیر جو دوسر استفاده کنید، اما کف کردن آن به دلیل کم چرب بودن فرآیند بسیار دشواری است.

*عملکرد کف کردن شیر با فرنچ پرس در دستگاه های شیشه ای به حفظ طعم شیر کمک می کند اما این نوع دستگاه ها ماندگاری کمتری نسبت به سایر دستگاه های فلزی دارند.

* برای کف کردن شیر ابتدا باید شیر را تا زمانی که فقط ولرم شود حرارت دهید زیرا حرارت دادن شیر بهترین نتیجه را می دهد. شیر را در یک تابه خشک و تمیز بریزید و آن را تا 150 درجه فارنهایت (با دماسنج غذا اندازه بگیرید) گرم کنید و یک بار حرارت دادن کافی است و نیازی به جوشاندن شیر نیست و برای گرم نگه داشتن شیر فقط آن را لمس کنید. ظرف فقط دقت کنید که شیر نجوشد.

*برای لاته به حباب های کوچکتر و شیر غلیظ تر و برای کاپوچینو یا ماکیاتو به حباب های بزرگتر نیاز دارید که مدت زمان بیشتری طول می کشد تا فوم یا کف یا حباب های بزرگتر ایجاد شود.

* برای لاته اجازه دهید کف به مدت 30 ثانیه تا 1 دقیقه بماند تا کف در شیر جا بیفتد و کمی جدا شود.

*نکته: شیری که به فرنچ پرس اضافه می شود باید دم بکشد و اگر از شیر استفاده می کنید باید 30 ثانیه و 30 بار و برای شیر جو دوسر 25 ثانیه و 25 بار دم بکشید.

با کف کردن شیر با فرنچ پرس می توانید نوشیدنی های مختلفی درست کنید که برخی از آنها عبارتند از:

  • لاته که یک نوشیدنی کلاسیک مبتنی بر اسپرسو است.
  • کاپوچینوی خامه ای با شیر کف کرده و اسپرسو تلخ.
  • موکای غنی و شکلاتی با کف شیر کرکی عالی.
  • ماکیاتو با یک شات اسپرسو با فوم
  • چای لاته عالی
  • چای لاته وگان بر پایه چای ماسالا.
  • لاته با چای وانیلی
  • لاته چای تلخ با یک شات اسپرسو

اجزای فرنچ پرس

فرنچ پرس از 5 بخش تشکیل شده است که عبارتند از:

1- قسمت زیرین دستگاه یا پایه

2- قسمت میانی دستگاه که به آن کیس یا کیس می گویند و این کیف در انواع پلاستیکی، شیشه ای، استیل و … در بازار موجود است، بهتر است دستگاهی با قاب فلزی ضخیم انتخاب کنید. زیرا موارد دیگر بسیار حساس هستند. و ممکن است در اثر ضربه یا سرما و گرمای محفظه و مایعات داخل محفظه ترک بخورند یا بشکنند.

3- فیلتر دستگاه بالای محفظه و انواع پودر قهوه و قهوه ساز و چای و … می باشد. پس از عبور از این فیلتر کاملاً عاری از ناخالصی خواهد بود.

4- درب یا درب فرنچ پرس که بهتر است از پلاستیک یا فلز قالب گیری شده و ترجیحاً از نوع شیشه ای نباشد.

5- فرنچ پرس با اهرم دستی که با حرکات افقی این اهرم می توان کف کرد که با دست انجام می شود.

 

 

فرنچ پرس و کیف شیر

روش کف کردن شیر چیست؟

کف کردن شیر  یعنی کاری کنیم که هوا وارد بافت شیر ​​شود و وقتی هوا وارد بافت شیر ​​می شود ذرات پروتئین شیر اطراف ذرات هوا را احاطه کرده و اجازه خروج از شیر را نمی دهند که باعث غلیظ شدن شیر می شود. فوم دادن (کف زدن) همچنین هنگام کف کردن، قند شیر بیشتری آزاد می شود و شیرینی شیر را بیشتر احساس می کنیم.

تمرین کف کردن شیر با فرنچ پرس

یکی از راه های کف کردن شیر استفاده از فرنچ پرس است. ابتدا شیر را حرارت دهید تا غلیظ شود سپس شیر را داخل فرنچ پرس بریزید و از صافی فرنچ پرس برای ایجاد کف استفاده کنید. کف کردن شیر در فرنچ پرس بسیار آسان است.

 

 

به این مقاله امتیاز دهید