در دفترچه راهنمای قهوه ساز، روند کار این دستگاه قهوه ساز را بررسی خواهیم کرد. بسیاری از کاربران به دلیل علاقه به یادگیری نحوه کار با قهوه ساز برای نوشیدن قهوه در منزل سعی در تهیه و استفاده از این نوشیدنی به روش های مختلف دارند. اما به دلیل ندانستن نحوه استفاده از قهوه ساز برای تهیه قهوه دچار مشکل می شوند. بنابراین، اگر هنوز نمی‌دانید چگونه قهوه باکیفیت در قهوه‌سازتان دم کنید و نمی‌دانید چگونه با قهوه‌سازهای Bosch، Gosonic، Vidas، Moulinex، DeLonghi و غیره کار کنید خوب است این مطلب را مطالعه کنید .

 

قهوه ساز و بخار آب

نحوه استفاده از قهوه ساز

تهیه قهوه خوش طعم و معطر در قهوه ساز قبل از هر چیز مستلزم آشنایی با اصول کار با قهوه ساز است. بنابراین اولین مشکل در حل این مشکل به خود فرد و دانش او در زمینه قهوه سازی و قهوه سازی برمی گردد. کسانی که در قهوه سازهای دستی قدیمی بهترین قهوه را دم می کردند، اکنون تنها با دانستن نحوه استفاده از قهوه ساز برقی می توانند از این دستگاه با همان کیفیت و حتی کیفیت بهتر لذت ببرند. در ادامه به بررسی روند کار با قهوه ساز خانگی و تهیه قهوه در انواع قهوه ساز می پردازیم تا کسانی که حتی تجربه کافی در این زمینه ندارند از همین الان شروع به تهیه قهوه کنند.

 

الزامات استفاده از قهوه ساز برقی

قبل از رفتن به مراحل استفاده از قهوه ساز و بررسی مرحله به مرحله نحوه کار قهوه ساز برای تهیه قهوه در این دستگاه، لازم است در مقدمه با مواد لازم برای تهیه قهوه آشنا شوید. این مواد همچنین تاثیر مستقیمی بر کیفیت قهوه خواهند داشت و استفاده از مواد بی کیفیت اجازه نمی دهد که فرآیند تهیه قهوه در قهوه ساز برقی به نتیجه مطلوب برسد.

این شامل:

قهوه با کیفیت را انتخاب کنید

اول از همه برای تهیه قهوه باید از قهوه های با کیفیت استفاده کرد. اگر هنوز با برندهای معروف قهوه در ایران آشنایی ندارید، بهتر است در مورد آن تحقیق کنید.

قهوه ساز برقی با کیفیت بخرید.

دستگاه قهوه برقی شما نیز بر کیفیت نهایی قهوه شما تاثیر می گذارد. بنابراین اگر قصد خرید قهوه ساز برقی را دارید، از خرید مدل های ارزان و بی کیفیت خودداری کنید. بهتر است از نمونه هایی با قیمت مقرون به صرفه اما با کیفیت بالا استفاده کنید.

 

قهوه جوش و شیر

 

در صورت نیاز از شیر، فوم یا آب استفاده کنید

در مرحله بعد، مقدار مواد لازم برای تهیه قهوه و استفاده از قهوه ساز برقی را خواهید فهمید. استفاده بیش از حد از این مواد طعم قهوه شما را بهتر می کند.

استفاده از فیلتر کاغذی یکبار مصرف و دائمی

برخی از مدل های قهوه ساز برقی باید از فیلتر قهوه کاغذی نیز استفاده کنند. برای این کار هم نمونه کاغذی و هم یکبار مصرف موجود است و همچنین می توانید از مدل های دائمی کمک بگیرید.

نحوه استفاده از دستگاه قهوه ساز برای تهیه قهوه

در این بخش به نحوه استفاده از قهوه ساز برای تهیه قهوه می پردازیم:

اولین قدم آسیاب کردن قهوه است. البته اگر قهوه آسیاب شده درست کرده اید، نیازی به این مرحله نخواهید داشت. برای آسیاب قهوه می توانید از آسیاب قهوه دستی یا برقی استفاده کنید. حالا به اندازه کافی قهوه در مخزن آب سرد بریزید. اکثر برندهای قهوه ساز دارای یک فنجان اندازه گیری برای ریختن آب سرد هستند. کتابچه راهنمای قهوه سازها میزان آب مورد نیاز برای تهیه هر فنجان قهوه را فهرست می کند. با این حال، به عنوان استاندارد، می توانید برای هر 2 قاشق غذاخوری قهوه از 175 میلی لیتر آب سرد استفاده کنید. کاغذ یا فیلتر دائمی را در سبد پودر قهوه قرار دهید. مقدار لازم پودر قهوه را داخل این قسمت بریزید. دکمه پاور قهوه ساز را فشار دهید تا قهوه شروع شود. در برخی از قهوه سازهای مدرن نیز میتوانید برنامه آماده سازی قهوه مورد نظر را انتخاب کنید. برای مثال این قهوه سازها برنامه خاصی برای تهیه اسپرسو، موکا، کاپوچینو، لاته و … دارند که قهوه ساز به درستی شرایط تهیه آنها را فراهم می کند. در مرحله بعد، باید صبر کنید تا آب مخزن تمام شود. آب گرم شده وارد محفظه پودر قهوه می شود و پس از آن قهوه شما آماده است. مطمئن شوید که قهوه به طور کامل وارد قوری می شود.

در نهایت فیلتر یکبار مصرف و تفاله قهوه را دور بیندازید و از قهوه خوشمزه لذت ببرید.

 

 

نحوه استفاده از قهوه ساز بوش:

اگر برای اولین بار از قهوه ساز بوش استفاده می کنید، باید مخزن آن را تمیز کنید. بوی تازگی می تواند به قهوه شما سرایت کند. برای این کار 9 لیوان آب پرفشار کافی است. استفاده از شیر یا نوشیدنی های دیگر به جای آب در مخزن قهوه ساز بوش می تواند منجر به مشکلاتی شود. در قهوه ساز بوش، 7 گرم پودر برای هر فنجان قهوه کافی خواهد بود. قهوه ساز بوش قابلیت گرم نگه داشتن قهوه را نیز دارد. این دستگاه مصرف برق بسیار کمی دارد. مدل های مختلف قهوه ساز بوش حجم های متفاوتی دارند. به طور معمول، این مدل ها برای 10 فنجان قهوه در هر بار استفاده طراحی شده اند. قهوه ساز بوش پس از 40 دقیقه به طور خودکار خاموش می شود تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

 

نحوه استفاده از قهوه ساز Gosonic

در این قسمت نحوه استفاده از قهوه ساز Gosonic را به شرح زیر مورد بحث قرار می دهیم:

قهوه سازهای Gosonic نیز مدل های مختلفی دارند. این قهوه سازها می توانند تا 15 فنجان قهوه تهیه کنند. قهوه ساز Gosonic مجهز به سیستم ضد چکه می باشد تا در صورت نیاز بتوانید در هر زمان از قهوه موجود در قهوه ساز استفاده کنید. مخزن قهوه ساز نیز مدرج است، بنابراین می توانید میزان آب را تنظیم کنید. این قهوه ساز از تایمر استفاده می کند. دستگاه پس از تهیه قهوه به طور خودکار خاموش می شود. این قهوه ساز دارای فیلتر دائمی نیز می باشد. می توانید قهوه خود را برای مدت طولانی در قهوه ساز Gosonic نگهداری کنید. با تایمر می توانید زمان لازم برای تهیه قهوه را تنظیم کنید.

قهو ساز مشکی

نحوه استفاده از قهوه ساز Flare

در این قسمت با دستگاه قهوه ساز Flare به صورت زیر کار می کنیم:

فلر یک برند آلمانی معروف در زمینه قهوه ساز است. البته قهوه سازهای فلر موجود در بازار عمدتاً در ترکیه و چین تولید میشوند. قهوه جوش Flare دارای ظرفیت 1.25 لیتر می  باشد. این دستگاه همچنین دارای فیلتر پارچه ای دائمی قهوه است که دیگر نیازی به استفاده از فیلترهای کاغذی نیست. قهوه ساز Flare هنگام دم کردن قهوه به طور خودکار خاموش می شود. این ترفند باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از ریختن آب از قهوه ساز می شود.

 

قهوه ساز Flare قادر است دمای قهوه را حفظ کند. برای تنظیم میزان آب در مخزن، این قهوه ساز دارای امتیاز ویژه ای است .استفاده از قهوه ساز فلر برای تهیه قهوه بسیار ساده است و نیازی به حرکت خاصی ندارد. شما نمی توانید قهوه را در این دستگاه آسیاب کنید، بنابراین باید همزمان از آسیاب قهوه استفاده کنید. در مخزن قهوه ساز به جای آب از شیر استفاده نکنید.برای تهیه قهوه در قهوه ساز فلر می توانید به هر فنجان یک قاشق چای خوری پودر قهوه اضافه کنید. حتما صبر کنید تا تمام قهوه داخل کتری ریخته شود و سپس دستگاه را خاموش کرده و از قهوه استفاده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید