اگر نیاز به رسوب زدایی قهوه ساز و رسوب زدایی دستگاه اسپرسوساز خود دارید، می توانید یک دستگاه اسپرسو شویی تهیه کنید و دستورالعمل های موجود در این صفحه را دنبال کنید تا خودتان دستگاه قهوه ساز خود را رسوب زدایی کنید.

 

مراحل رسوب زدایی قهوه ساز

برای آشنایی با مراحل جرم گیری قهوه ساز ابتدا باید در مورد نوع قهوه ساز و برند قهوه ساز خود تصمیم بگیرید و سپس دستگاه های اسپرسو شویی را خریداری کرده و از قهوه ساز نگهداری کنید.

طبقه بندی دستگاه های قهوه ساز

برای دسته بندی انواع قهوه سازها از نظر کارایی آنها را به چند گروه مختلف تقسیم می کنیم و روش رسوب زدایی برای هر دستگاه بسته به مدل و برند کمی متفاوت خواهد بود.

  1. قهوه ساز غیر اتوماتیک با 3 دکمه
  2. نحوه رسوب زدایی قهوه ساز نیمه اتوماتیک
  3. نحوه رسوب زدایی قهوه ساز تمام اتوماتیک

آب ریختن در قهوه ساز

آشنایی با انواع پاک کننده های قهوه ساز و محصولات رسوب زدایی

پودر رسوب زدای قهوه ساز معمولا به سه شکل در بازار موجود است که در صورت نیاز می توانید آن را خریداری و تهیه کنید. با توجه به تجربه استفاده از انواع پاک کننده های قهوه ساز، پودر رسوب زدای قهوه ساز از نظر کیفیت در مقایسه با مایع یا قرص رسوب زدا پایین می باشد و پیشنهاد ما استفاده از مایع رسوب زدایی قهوه ساز یا قرص رسوب زدایی دستگاه قهوه ساز می باشد.

جرم گیری قهوه سازهای غیر اتوماتیک یا سه دکمه ای:

از این نوع قهوه سازها برای تهیه انواع نوشیدنی های قهوه که از قهوه آسیاب شده با فیلتر پرتا استفاده می شود استفاده می شود و در صورت نیاز به کف شیر و نوشیدنی های پایه شیر از دستگاه کف ساز شیر استفاده می شود. این قهوه سازها را می توان به صورت دستی یا با جرم گیری دستگاه قهوه ساز مقیاس بندی کرد.

 

 

قهوه ساز اتوماتیک

 

مراحل جرم گیری غیر اتوماتیک دستگاه قهوه ساز

اگر قهوه ساز شما از پودر قهوه و فیلتر پرتا به همراه نازل بخار آب در پایین شیر استفاده می کند، یک دستگاه اسپرسوساز غیر اتوماتیک دارید که برای از بین بردن رسوب باید به شرح زیر عمل کنید.

فیلتر داخل مخزن آب را بردارید.

  

ابتدا محلول رسوب زدایی قهوه ساز را به مقداری که فروشنده یا سازنده تعیین کرده است در مخزن آب بریزید.

1 لیتر تا 700 میلی لیتر آب تمیز داخل مخزن آب قهوه ساز بریزید تا قرص یا محلول ضد کلک داخل آن حل شود.

درب فیلتر را باز کنید و ده دقیقه صبر کنید تا محلول و آب به خوبی حل شوند.

با فشار دادن دکمه آب داغ یا اسپرسو، محلول رسوب زدا را به کانال های مناسب هدایت کنید و محلول را به مدت دو دقیقه از قهوه ساز خارج کنید.

پنج دقیقه صبر کنید و با باز کردن نازل بخار به مدت دو دقیقه، محلول رسوب زدا و آب را از نازل بخار خارج کنید.

مراحل پنج و شش را ادامه دهید تا آب و محلول داخل مخزن تمام شود.

آب تمیز را داخل مخزن آب بریزید و مراحل بالا را با آب تمیز تکرار کنید تا عملیات آبکشی تمام شود و مخزن آب خالی شود.

جرم گیری دستگاه قهوه ساز به پایان رسیده است و می توانید از دستگاه اسپرسوساز خود استفاده کنید.

برای رسوب زدایی قهوه سازهای غیر اتوماتیک مانند مدل های زیر می توانید از این روش جرم گیری استفاده کنید که در زیر به تعداد محدودی از این مدل ها اشاره شده است.

چجوری قهوه‌ساز رو رسوب زدایی کنیم

اسپرسوساز نیمه اتوماتیک به دستگاهی گفته می شود که معمولاً تجهیزات آسیاب قهوه ندارد و قهوه مورد استفاده در این دستگاه ها باید به صورت پودر قهوه یا پد قهوه یا کپسول قهوه آسیاب شود. در این نوع قهوه سازها، شیری که برای تهیه نوشیدنی هایی مانند کاپوچینو، لاته و … استفاده می شود در مخزن کناری قهوه ساز ریخته می شود و قهوه ای که برای تهیه قهوه و اسپرسو به کار می رود در پیش فیلتر یا هد می ریزند. گروه دستگاه و با فشردن کلید نیاز به نوشیدنی تهیه می شود. برای رسوب زدایی دستگاه های اسپرسو ساز نیمه اتوماتیک معمولاً یک برنامه خودکار وجود دارد که به طور خودکار عملیات رسوب زدایی را با استفاده از ماده رسوب زدایی مناسب انجام می دهد.

دستگاه قهوه ساز نیمه اتوماتیک نسبت به دستگاه های اسپرسو ساز معمولی پیشرفته تر است و معمولاً دارای دیسک یا برنامه تمیز کننده مخصوصی برای رسوب و پاک کردن رسوب از دستگاه است که با روشن شدن چراغ توسط یک زنگ کتبی فعال می شود. با توجه به تعداد زیاد مدل های این قهوه سازها نمی توان روش ساده و قطعی برای رسوب زدایی قهوه ساز (به عنوان روش اول) ارائه داد و بهترین راه مراجعه به دفترچه راهنمای قهوه ساز می باشد.

قهوه ساز نیمه اتوماتیک

رسوب زدایی قهوه سازهای تمام اتوماتیک:

از این نوع قهوه سازها برای تهیه انواع نوشیدنی قهوه بر پایه اسپرسو استفاده می شود و عملیات آسیاب دانه های قهوه نیز توسط قهوه ساز انجام می شود که معمولاً از مخزن شیر در کنار قهوه ساز و فشار دادن کلید انتخاب می شود. نوع نوشیدنی قهوه و تمامی مراحل از آسیاب قهوه تا کف شیر و کف شیر… به صورت خودکار انجام می شود. این قهوه سازها از دستگاه دم کن اتوماتیک استفاده می کنند که پس از آسیاب کردن پودر قهوه، داخل دستگاه دم کرده ریخته می شود و پودر قهوه تحت فشار زیاد بخار آب داغ استخراج می شود. مسیر آب قهوه ساز کلسیفیه است و باید رسوب زدایی شود که معمولا با قرص های رسوب زدا یا محلول رسوب زدایی انجام می شود.

رسوب زدایی قهوه ساز خانگی

چگونه می توان یک قهوه ساز را با آبلیمو یا سرکه رسوب زدایی کرد؟

توجه داشته باشید که در دستورالعمل شستشوی قهوه ساز با آبلیمو یا سرکه اشتباه نکنید. زیرا یک اشتباه می تواند عواقب بدی برای شما داشته باشد. در این قسمت فرآیند جرم گیری قهوه ساز با استفاده از آب لیمو را توضیح می دهیم. می توانید به جای آبلیمو از سرکه استفاده کنید. برای جدا کردن کامل باقیمانده، عطر قهوه و قهوه از قهوه جوش، قهوه جوش را تا نیمه از آب پر کنید. سپس دستگاه را روشن کنید تا فرآیند دم کردن کامل شود. یک لیوان کوچک آب لیمو را با یک لیوان مساوی آب مخلوط کنید. محلول آب و آبلیمو را داخل قهوه ساز بریزید و بگذارید 15 دقیقه بجوشد. فیلتر قهوه ساز را بردارید و خوب بشویید. سپس فیلتر را به دستگاه وصل کنید تا چرخه دم کردن کامل شود. پس از اتمام فرآیند دم کردن، پارچ را خالی کرده، آن را با آب لوله کشی پر کنید و دوباره بگذارید دم بکشد تا اثری از عطر آبلیمو باقی نماند. یک تکه پنبه یا اسفنج را در آبلیمو خیس کنید و فیلتر قهوه ساز را با آن پاک کنید. همچنین می توانید قطعات جداشدنی دستگاه را با آب داغ بشویید.

 

به این مقاله امتیاز دهید