خواص قهوه برای مردان

می دانیم که قهوه خستگی ذهنی را برطرف می کند و هوشیاری را افزایش می دهد، سطح انرژی را افزایش می دهد و کارایی سلول های مغز را افزایش می دهد، اما فواید قهوه برای مردان به این محدود نمی شود و خواص قهوه تلخ برای مردان را می توان بیش از این خلاصه کرد. مصرف قهوه باعث افزایش باروری در مردان و بهبود عملکرد جنسی در مردان می شود. افزایش قدرت جنسی در مردان به دلیل وابستگی مستقیم به کافئین با ترشح هورمون تستوسترون ارتباط مستقیم دارد و مردانی که بیش از دو فنجان قهوه در روز می نوشند 14 درصد افزایش ترشح تستوسترون دارند. همچنین از نظر علمی تاثیر قهوه تلخ بر کار قلب ثابت شده است. کافئین موجود در قهوه تلخ به گشاد شدن رگ های خونی کمک می کند. البته این مشکل می تواند باعث التهاب سینه بعد از نوشیدن قهوه نیز شود. علاوه بر این، کافئین موجود در قهوه ممکن است خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش دهد.برای خرید قهوه ساز به لینک مراجعه کنید

کافی همراه با دانه های قهوه

مواد غذایی موجود در قهوه عبارتند از منگنز و پتاسیم، منیزیم، فسفر، ویتامین B2 (ریبوفلاوین)، ویتامین B5: (پانتوتنیک اسید)، ویتامین B1 (تیامین)، ویتامین B3 (نیاسین) و ویتامین B9 (اسید فولیک).

مصرف قهوه و ارتباط آن با سیستم عصبی

به لطف کافئین، قهوه تاثیر مثبتی بر سیستم عصبی دارد. در این میان هماهنگی سیستم عصبی با ماهیچه ها یکی از تاثیرات مهم قهوه بر بدن انسان است. این خاصیت قهوه در بین ورزشکاران و افرادی که مشاغلی با فعالیت بدنی بالا دارند از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 

تاثیر مصرف قهوه بر بیماری آلزایمر در مردان

کاهش ابتلا به بیماری آلزایمر و کاهش ابتلا به پارکینسون و نقرس از دیگر خواص قهوه برای مردان است. سیستم عصبی بدن انسان با افزایش سن دچار نواقصی می شود. دو بیماری شایع سیستم عصبی که معمولا در سنین بالا بروز می کنند، بیماری پارکینسون و آلزایمر است که تاثیر زیادی بر زندگی سالمندان دارد و منجر به معلولیت آنها می شود. بیماری پارکینسون باعث ایجاد لرزش در بدن بیمار می شود، تعادل و توانایی انجام کارهای روزمره زندگی را از او سلب می کند. مصرف منظم قهوه با برقراری تعادل و ارتباط سریعتر بین سیستم عصبی و ماهیچه ها از بیماری پارکینسون 32 تا 60 درصد پیشگیری می کند.

تقویت حافظه مردانه با قهوه

آمارها نشان می دهد که درصد مردان مبتلا به آلزایمر بیشتر از زنان است، بیماری آلزایمر که معمولا در سنین بالا بروز می کند که باعث از دست دادن حافظه کوتاه مدت میشود، مصرف استاندارد قهوه خطر ابتلا به آلزایمر را در مردان کاهش می دهد.

کاهش افسردگی با قهوه

قهوه به عنوان یک داروی ضد افسردگی بسیار توصیه می شود. طبق مطالعات انجام شده در جوامعی با مصرف زیاد قهوه، میزان افسردگی و خودکشی حدود 50 درصد کمتر است.

 

مصرف قهوه و درمان ناباروری مردان

اخیراً مطالعه ای در برزیل در مورد رابطه بین مصرف قهوه و باروری مردان انجام شده است. در این مطالعه، محققان دریافتند مردانی که به طور منظم قهوه می نوشند، از نظر باروری و فعالیت جنسی قوی تر هستند. بر اساس این مطالعه، قهوه سرعت اسپرم را در مردان افزایش می دهد و بنابراین قهوه ممکن است اصلی ترین درمان ناباروری مردان باشد. تحقیقات قبلی همچنین نشان داده است که کافئین موجود در قهوه می تواند میل جنسی را در زنان افزایش دهد.

 

تاثیر مصرف قهوه بر پروستات

یکی از شایع ترین بیماری ها در مردان بیماری پروستات است. سرطان پروستات خطرناک ترین و کشنده ترین بیماری در مردان است که در اثر التهاب غده پروستات ایجاد می شود. التهاب پروستات بر باروری و زندگی جنسی مردان تاثیر منفی می گذارد. محققان دانشگاه هاروارد اعلام کردند که آنتی اکسیدان های موجود در قهوه اثرات رادیکال های آزاد را کاهش می دهد و کافئین موجود در کافئین نیز التهاب پروستات را کاهش می دهد.

تاثیر قهوه بر کبد مردان

کاهش ابتلا به بیماری های کبدی نیز یکی از مهم ترین خواص قهوه برای مردان است. آنتی اکسیدان های فراوان موجود در کافئین، قهوه را به یک مکمل منحصر به فرد برای سلامت کبد تبدیل می کند. کبد انسان یکی از مهم ترین اعضای بدن است و سلامت آن بسیار مهم است، اما به دلیل سبک زندگی مدرن و استفاده از رژیم غذایی نامناسب و ناسالم یا نوشیدن الکل باعث بیماری های کبدی می شود. یکی از نمونه های این گونه بیماری ها که در مورد آن زیاد می شنویم، کبد است. این چربی است که در صورت عدم درمان می تواند خطرات جدی و در نهایت سیروز کبدی ایجاد کند.

پیشگیری از دژنراسیون چربی کبد

مطالعات نشان داده است که مصرف قهوه 40 تا 80 درصد از ابتلا به کبد چرب و سایر بیماری های کبدی جلوگیری می کند، بنابراین پزشکان توصیه میکنند قهوه را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید تا از بیماری های کبدی جلوگیری کنید و به سلامت کبد کمک کنید.

مصرف قهوه و ارتباط آن با سلامت موهای مردانه

یکی از پدیده های شایع در مردان طاسی و لکه های طاسی است که با افزایش سن افزایش می یابد. این امر به دلیل کاهش فولیکول های مو یا ضعیف شدن آنها اتفاق می افتد و در طولانی مدت چرخه بقای مو مختل می شود. به عبارت ساده تر، سرعت ریزش موی طبیعی سریعتر از سرعت رشد موهای جدید است که منجر به نازک شدن و حتی طاسی می شود. کافئین یکی از ترکیبات رایج در شامپوهای ضد ریزش و تقویت کننده مو است. قهوه با افزایش خون رسانی به پوست سر و فولیکول های مو و تامین ریزمغذی های مو، تعداد فولیکول های مو را تا 46 درصد و چرخه بقای مو را تا 37 درصد افزایش می دهد.

 

تاثیر قهوه بر دیابت در مردان

کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 که یکی از بیماری های خطرناک و مزمن است نیز یکی از مهم ترین خواص قهوه است که ارتباط مستقیمی با بهبود سیستم ایمنی بدن دارد. طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، از هر 50 نفر در جهان 3 نفر به یک نوع دیابت مبتلا هستند. دیابت نوع 2 بیماری است که در آن سلول های بدن بیمار نسبت به انسولین مقاومت نشان می دهند و در نتیجه بیمار مجبور به مصرف انسولین می شود. بهترین راه برای پیشگیری از دیابت نوع 2، تغذیه صحیح است، پزشکان به این نتیجه رسیده اند که نوشیدن قهوه خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را تا 50 درصد کاهش می دهد. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان مرکز دیابت، هر فنجان قهوه مقاومت به انسولین را حدود 7 درصد کاهش می دهد.

لاغری و کاهش وزن در مردان

طبق فیزیولوژی خاص مردان، قهوه خواص ویژه ای برای آنها دارد. کاهش وزن و کاهش وزن یکی از فواید قهوه تلخ برای مردان است. چربی سوزی یکی دیگر از خواص ویژه قهوه است که برای مردان ورزشکار از اهمیت بالایی برخوردار است. توانایی هماهنگی عضلات و اعصاب بعد از نوشیدن قهوه برای ورزشکاران بسیار مهم است و نوشیدن قهوه قبل از شروع ورزش عملکرد ورزشی را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد.

سایر خواص قهوه برای مردان

نوشیدن حداقل سه فنجان قهوه ممکن است به پیشگیری از انواع خاصی از سرطان کمک کند و خطر ابتلا به سرطان های کبد، پوست، پروستات و سینه را کاهش دهد. مصرف قهوه خطر ابتلا به نقرس را در مردان کاهش می دهد. علاوه بر این، قهوه خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می دهد.

به این مقاله امتیاز دهید