طعم نامناسب قهوه، صداهای عجیب و غریب دستگاه یا هم رنگ نامعمول قهوه از مسائل متداولی است که ممکن است برای دستگاه های اسپرسوساز پدید بیاید. این موضوع دلایل متعددی مانند اشکال در پمپ قهوه ساز یا خروجی مخزن داشته باشد. از آن جایی که نحوه هوا گیری و رفع هوای موجود در اسپرسوساز و قهوه ساز فلاویا سبب می شود تا دستگاه عملکرد صحیحی داشته باشد؛ از این رو هواگیری دستگاه می تواند تاثیر قابل توجهی در کارکرد آن داشته باشد. در ادامه این مطلب درباره مراحل هواگیری بیشتر صحبت خواهیم کرد.

مراحل هواگیری اسپرسوساز

اگر اولین بار است که قرار به استفاده از اسپرسوساز کرده اید، یا در صورتی که بعد از مدت ها مجددا تصمیم به استفاده از اسپرسوساز نموده اید، باید قبل از هر اقدامی، هواگیری اسپرسوساز را انجام دهید. معمولا برندهای مختلف اسپرسوساز مانند نوا و بیزرا و.. یک مکانسیم عمل برای هوا گیری دارند، زیرا قطعات ساخته شده و نحوه عملکرد هر یک مشابه است. از این رو برای هوا گیری اسپرسوساز کافیست روش انجام آن را بدانید.
برای هوا گیری اسپرسوساز کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:
1. مخزن دستگاه را از آب پر کنید.
2. میزان آب موجود در مخزن را تا حد مشخص شده در بدنه قرار دهید.
3. در صورتی که مخزن دستگاه آب کافی نداشته باشد، هوا گیری انجام نمی شود.
4. اسپرسوساز اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک تفاوت چندانی برای هوا گیری ندارند. شما کافیست، مخزن را از آب پر کنید.

مراحل هواگیری اسپرسوساز

مشکلات رایج قهوه سازها

در کنار مشکل هواگیری؛ مسائل دیگری می تواند در کیفیت قهوه تاثیر گذار باشد که بررسی آن ها خالی از لطف نیست. اگر قصد خرید قهوه ساز فلاویا را دارید به سایت https://flavia.ir مراجعه نمایید.

• از پر بودن مخزن آب مطمئن شوید

اگر از یک دستگاه بدون مخزن استفاده می کنید که آب را مستقیما از سیستم آب دریافت می کند، مطمئن شوید که آب وصل است. زمانی که از دستگاهی با بویلِر (دیگ جوشاننده آب ) استفاده می کنید شاید تنها نیاز داشته باشید که پمپ را آماده کنید (باز کردن سوپاپ آب داغ یا بخار برای اینکه پمپ آب را از ذخیره به سمت سیستم بویلِر بکشاند) تا آب را درون بویلِر قرار دهید.

• تفاله های قهوه

تفاله های قهوه که داخل قهوه ساز باقی می ماند؛ می تواند مانع از عبور آب شود. حتما این موضوع را چک کنید.

• امکان دارد پمپ گرفته باشد

جرم گیری دستگاه روندی است که باید یکبار در ماه انجام شود. اما اگر نمی توانید از دستگاه خود اسپرسو بگیرید، شاید بخواهید روند جرم گیری را انجام دهید. این کار می تواند ته نشین هرگونه مواد معدنی که احتمالا در پمپ گیر کرده اند را تمیز کند.

• اگر قهوه در هنگام آماده شدن می‌جوشد

باید ترموستات قهوه ساز را تنظیم کنید، آن را به دلخواه خودتان تنظیم کنید، اما اگر می‌بینید باز هم قهوه درون قهوه ساز می‌جوشد باید ترموستات آن را تعویض کنید. بهترین قهوه ساز فلاویا را از ما بخواهید.

• چکه کردن آب از اسپرسو ساز

یکی از اصلی ‌ترین مواد در دستگاه ‌های قهوه ساز، آب است. برای تأمین آب در دستگاه‌ های قهوه ساز از یک مخزن استفاده می‌ کنند. مخزن‌ها در جنس‌ های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند اما بیش‌تر مخزن‌ها امروزه از جنس پلاستیک می باشند. ممکن است بعد از چند مدت که از دستگاه اسپرسو ساز خود استفاده می کنید، با نشتی آب از داخل دستگاه مواجه شوید. رایج ‌ترین علت چکه کردن آب از اسپرسو ساز، می‌تواند ترک خورن مخزن دستگاه باشد. در صورتی که با چکه کردن آب از دستگاه مواجه شدید، لازم است در اسرع وقت مشغول به عیب‌یابی دستگاه شوید.

• تغییر طعم قهوه

اگر قهوه آماده شده مزه ای تلخ و زننده دارد، یعنی زمان تمیز کردن دستگاه رسیده است. باید دستگاه قهوه ساز را با مواد شوینده و یا مواد پاک کننده طبیعی به خوبی تمیز کنید تا مزه تلخی قهوه از بین برود. برای اینکار قطعات داخلی قهوه ساز و فیلتر آن را بردارید، تمامی آن ‌ها را یک به یک تمیز کرده و با پارچه‌ای لطیف خشک کنید. اگر نمی‌دانید برای تمیز کردن قهوه ساز از کجا شروع کنید به مقاله تمیز کردن قهوه ساز و رسوب زدایی اسپرسو ساز مراجعه کنید. تمیز کردن قهوه ساز باعث بالا بردن کیفیت طعم و مزه قهوه خواهد شد. البته بیشتر اوقات مقدار قهوه دم شده نیز می‌تواند در تلخی نوشیدنی تاثیر بگذارد، مقدار قهوه و حجم فنجان خود را در نظر بگیرید سپس قهوه را دم کنید.

هواگیری اسپرسوساز

نکات مهم در زمان هواگیری اسپرسوساز

حین هواگیری و تمیز کردن اسپرسو ساز به نکات زیر توجه داشته باشید:
• به خاطر داشته باشید استفاده بیش از اندازه از قهوه ساز باعث خرابی آن می‌شود، رسیدن بیش از اندازه حرارت به المنت حرارتی قهوه ساز تنها باعث از کار افتادن دستگاه می‌شود. پس از قهوه ساز برای تهیه مقدار زیادی قهوه استفاده نکنید.
• هرچند وقت یکبار زمانی را برای تمیز کردن قهوه ساز بگذارید، فیلتر و سوپاپ و بدنه دستگاه را با دقت تمیز کنید. اگر دوست ندارید از مواد شوینده صنعتی برای تمیز کردن قهوه ساز استفاده کنید، آب لیمو و سرکه را امتحان کنید.
• پریز و سیم رابط قهوه ساز را با دقت بررسی کنید، اگر سیم رابط دچار خرابی و یا پارگی بود آن را تعویض کنید.

جمع بندی
برای اینکه بتوانید به درستی از دستگاه خود استفاده کنید، هواگیری آن را فراموش نکنید. قطعات موجود در اسپرسوساز با همدیگر سبب آماده کردن یک اسپرسو خوشمزه می شود. اگر بخشی از این قطعات به درستی عمل نکند و یا نحوه استفاده ما از آن اشتباه باشد و نکات مهم در مورد استفاده از اسپرسوساز را رعایت نکرده باشیم، آنگاه اسپرسوساز قادر به عملکرد و کارایی بالایی نیست.

به این مقاله امتیاز دهید