کمتر کسی است که با قهوه و خاصیت بیدار نگه داشتن آن آشنایی نداشته باشد ولی آیا خاصیت قهوه تنها این است؟ آیا در مورد مزایای قهوه و خواص آنتی اکسیدانی و سایر مواد مغذی آن می دانید؟ اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید تا انتهای این مقاله را بخوانید. در این مطلب شما را با مزایای انواع قهوه ها و موضوعاتی پیرامون آنها آشنا می کنیم. در ابتدا درباره مزیت های قهوه به طور کلی صحبت می کنیم. اگر قصد خرید قهوه ساز و قهوه ساز فلاویا را دارید پشنهاد می کنیم به وب سایت flavia.ir مراجعه نمایید.

مزایای قهوه

آشنایی با خواص انواع قهوه

اغلب افراد با ویژگی شب زنده داری قهوه آشنایی دارند ولی این خاصیت تنها یکی از خواص این نوشیدنی مفید و محبوب است. در این بخش به خواص این ماده غذایی می پردازیم.

بهبود عملکرد فیزیکی

یکی از خواص کافئین موجود در قهوه، افزایش و بهبود عملکرد فیزیکی افراد است. کافئین موجب تحریک سیستم عصبی افراد شده و به این طریق مولکول های چربی شکسته شده و سیگنال آن به سلول های بدن می رسد. این ماده آدرنالین خون را بالا برده و توسط آن استرس های احساسی و فیزیکی پاسخ داده می شود. اسیدهای چرب آزاد شده ای که نتیجه شکسته شدن مولکول های چربی است، وارد جریان خون شده و به عنوان منبع سوخت ماهیچه های قلبی و اسکلتی فرد قرار می گیرند. به این طریق عملکرد فیزیکی افزایش و بهبود می یابد.

کاهش خطر بتلا به دیابت نوع دو توسط کافئین

یکی از امراض رایج در بین مردم جهان، دیابت نوع دو است. بر اساس مطالعات انجام شده خطر ابتلا به بیماری قند افرادی که به طور منظم قهوه مصرف می کنند بین 23 تا 50 درصد کاهش می یابد. گروه تولیدی فلاویا با بهره گیری از تجربیات و تخصص مهندسان این حوزه گام بزرگی در عرصه تولید انواع قهوه ساز و سشوار فلاویا برداشته است.

کاهش ابتلا به بیماری های آلزایمر و پارکینسون

خطر ابتلا به بیماری زوال عقل و همینطور پارکینسون که از امراض شایع امروز مردم جهان است با نوشیدن قهوه کاهش می یابد. این امراض که تا به امروز درمانی برای آنها مشخص نشده است، در افراد دوستدار نوشیدن قهوه کمتر است.

اثرات چربی سوزی و لاغری قهوه

چربی سوزی یکی دیگر از مزایای قهوه است. افرادی که می خواهند وزن خود را کاهش دهند می توانند علاوه بر تغذیه مناسب و افزایش فعالیت بدنی با نوشیدن قهوه، این عمل را تسریع بخشند. سوخت و ساز کسانی که قهوه بدون شکر مصرف می کنند، افزایش می یابد. مطالعات انجام شده ثابت کرده  است که کافئین موجود در قهوه می تواند سوخت و ساز را بین 3 تا 11 درصد افزایش دهد. البته لازم به ذکر است که اثرات چربی سوزی کافئین ممکن است در طولانی مدت کم شود.

مزایای قهوه

مزایای قهوه و بی خوابی

شناخته شده ترین خواص مصرف قهوه، خاصیت بیدار نگه داشتن آن است. کافئین موجود در قهوه که شایع ترین ماده روان گردان در سراسر دنیاست، موجب این عملکرد می شود. بالا رفتن دوپامین و نوراپی نفرین در اثر مصرف کافئین موجب افزایش انرژی، دقت، یادگیری، ادراک و کنترل احساسات می شود.

کاهش افسردگی و آمار خودکشی

بر اساس تحقیقات انجام شده افرادی که 4 فنجان یا بیشتر قهوه می نوشند، کمتر دچار افسردگی شده و آمار خودکشی در آنها پایین تر از سایر مردم است.

مزایای قهوه ترک

قهوه ترک یکی از انواع قهوه است که از پودر آسیاب و برشته شده دانه قهوه تهیه می شود. مزایای قهوه ترک نیز تقریبا همانند مزایای سایر انواع قهوه است. این قهوه به دلیل معلق بودن ذرات پودر آن در نوشیدنی دارای طعم و مزه بیشتری است ولی برخی از افراد به خوردن آن تمایل ندارند. این نوع قهوه عملکرد روده را تنظیم کرده و موجب سلامت قلب می شود. در قهوه ترک میزان اسیدهای کلروژنیک بیشتر از سایر انواع قهوه است. دیترپنوئید که یکی دیگر از مواد موجود در قهوه ترک است، موجب کاهش عفونت و تقویت قلب می شود.

مزایای قهوه اسپرسو

یکی از انواع قهوه های موجود در بازار، قهوه اسپرسو است. این نوع قهوه پایه نوشیدنی های محبوبی از جمله: کافه موکا، کافه لاته، کاپوچینو، کافه آمریکانو و کافه ماکیاتو است. شما با نوشیدن این نوع قهوه می توانید حافظه بلند مدت خود را تقویت کرده و تمرکزتان را بهبود بخشید. بی خوابی بلند مدت یکی دیگر از مزایای قهوه اسپرسو است. با نوشیدن قهوه اسپرسو می توان مدت طولانی تری نسبت به مصرف قهوه های دیگر بیدار ماند.

مزایای قهوه تلخ

مزایای قهوه در نوشیدن تلخ آن بیشتر است. افرادی که این نوشیدنی را بدون شیر و شکر مصرف می کنند، خطر ابتلا به چاقی در آنها کمتر از مصرف قهوه های شیرین است. احتمال سکته مغزی با نوشیدن قهوه کاهش می یابد و قلب شما بهتر عمل می کند. پاکسازی سموم کبد را می توانید با مصرف این نوشیدنی انجام دهید و نقرس نگیرید. مصرف قهوه تلخ علاوه بر اینکه کلیه مزایای قهوه را دارد، مضرات استفاده از شکر در قهوه های شیرین را ندارد.

مزایای قهوه

جمع بندی

نوشیدنی قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در بین مردم جهان است. این نوشیدنی پرخاصیت دارای مزایای فراوانی است. کاهش خطر ابتلا به بیماری های پارکینسون و آلزایمر، بهبود عملکرد قلب و کبد، جلوگیری از افسردگی، کاهش آمار خودکشی، افزایش آنتی اکسیدان های مفید بدن، افزایش عملکرد جسمانی و عضلانی بدن، کاهش خطر ابتلا به سرطان های روده بزرگ و سینه، کاهش خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع دو برخی از مزایای قهوه است. قهوه را به روش های گوناگونی تهیه می کنند. قهوه اسپرسو و قهوه ترک دو نوع معروف و پرطرفدار روش تهیه قهوه هستند که طرفداران زیادی دارند.

به این مقاله امتیاز دهید