قهوه یکی از نوشیدنی های دلپذیر برای افراد است که از انواع مختلفی نیز برخوردار می‌باشد. یکی از معروف ترین آنها قهوه فرانسه است که در ایران نیز طرفداران زیادی دارد. روش تهیه و آماده کردن آن شبیه به چای بوده و کافی است با ریختن آب جوش بر روی قهوه صبر کنید تا دم بکشد. معمولا این قهوه خوشمزه را با شیر و یا بدون آن می‌نوشند. در هر صورت کافئین کم آن سبب شده تا یک گزینه عالی و انرژی بخش برای صبحانه باشد. اگر بخواهیم به لحاظ ظاهری قهوه ی فرانسه را بشناسیم، باید گفت که این قهوه کمی شباهت به قهوه اسپرسو و ترک داشته ولی دانه های آن درشت تر است. علت درشت بودن نیز این است که پس از دم کشیدن بتوان به راحتی آن را از صافی رد کرد. برای آماده کردن قهوه فرانسوی دانه های آن را حدود 60 تا 70 درجه برشته می‌کنند و این کار طعمی بینظیر به آن می‌دهد. برای تشخیص میزان مرغوبیت این قهوه می‌توانید مقداری آب بر روی دانه های آن بپاشید و اگر آب بر روی سطح دانها بماند، نشانه مرغوب بودن آن خواهد بود و اگر آب جذب قهوه شد، نشان دهنده اصیل نبودن آن است. برای خرید قهوه ساز به وب سایت ما مراجعه کنید.

تاریخچه قهوه فرانسه

به مدت چندین دهه روش درست کردن قهوه به این صورت بود که قهوه را در داخل یک محفظه گلدانی کوچک می‌ریختند و پس از آن آب داغ اضافه می‌کردند. اما در داستان های قدیم چنین مشخص شده که ابتدا یک فرانسوی به کمک فیلتر پارچه ای که به یک میله متصل بود، ذرات قهوه از آب آن جدا نمود و بدین گونه قهوه فرانسوی شکل گرفت. اما داستان دیگری نیز وجود دارد که به این شکل است که مردی فرانسوی مقداری قهوه را در آب داغ ریخت، ذرات قهوه روی آب جمع شدند و مرد به وسیله صفحه ‌ای فلزی که از یک تاجر ایتالیایی گرفته بود، ذرات قهوه را جدا نمود و با این کار قهوه ای خوشمزه و مطبوع را بوجود آورد. قهوه ساز فلاویا گزینه مناسبی برای تهیه قهوه خواهد بود.

قهوه فرانسه

خواص قهوه فرانسه

همان طور که اشاره شد میزان کافئین فهوه فرانسوی نسبت به دیگر انواع مشابه کمتر بوده و همین طعم و عطر آن را ملایم تر می‌کند. اما این مورد تنها خاصیت قهوه ی فرانسه نبوده و از دیگر خ.واص آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش وزن و لاغری

وجود دو عنصر پتاسیم و منیزیم در این قهوه سبب می‌شود تا فرد علاقه کمتری به خوردن شیرینی داشته باشد و همین مورد در کاهش وزن اثرگذار خواهد بود. همچنین این قهوه باعث افزایش سوخت و ساز بدن شده و به لاغری و کاهش وزن کمک زیادی خواهد کرد.

انرژی بخش

قهوه سرشار از آنتی اکسیدان است و وجود این آنتی اکسیدان که سریعا جذب می‌شود موجب افزایش انرژی برای فرد شده و حس خوبی به آن خواهد داد. لازم به ذکر است که اگر قصد خرید سشوار فلاویا را دارید می توانید به وب سایت فلاویا مراجعه نمایید.

آلزایمر

قهوه فرانسوی مانند هر نوع قهوه دیگری به دلیل وجود کافئین، باعث افزایش هوشیاری می‌گردد.

خواص آن برای کبد و درمان نقرس

خطر ابتلا به بیماری کولانژیت که مربوط به ایمنی کبد است با مصرف قهوه کاهش یافته و از طرف دیگر طبق تحقیقات صورت گرفته مصرف قهوه باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری نقرس می‌شود.

قهوه فرانسه

روش دم كردن قهوه فرانسه با قهوه جوش

دم کردن قهوه بدون دستگاه نیز امکان پذیر است. اگر در منزل قهوه جوش دارید می‌توانید به راحتی یک قهوه خوشمزه و دلپذیر را آماده نمایید.

  1. برای شروع آماده کردن قهوه صبر کنید تا آب به جوش آید. پس از آن بایستی اجازه دهید تا دمای آن کمتر از دمای جوش گردد.
  2. در مرحله بعدی نوبت به آماده کردن فرنچ پرس است. کمی آب داغ داخل فرنچ پرس بریزید و آن را بچرخانید تا گرم شود. در آخر نیز آب اضافی را خارج کنید؛ اینکار فقط برای گرم کردن فرنچ پرس خواهد بود.
  3. اگر قهوه فرانسوی شما به صورت آماده است در این مرحله به شکل درشت آسیاب نمایید.
  4. معمولا برای هر فنچان به میزان 20 گرم قهوه کافی است. در ابتدا مقداری آب داغ اضافه کرده و 30 ثانیه صبر کنید تا قهوه خیس بخورد. مابقی آب داغ را به صورت چرخشی ریخته تا فرنچ پرس تا زیر نوار بالای بدنه پر شود. درب فرنچ پرس را بسته، ۳ الی ۴ دقیقه صبر کنید. صافی فرنچ را فشار دهید تا قهوه صاف شود. پس از آن قهوه آماده سرو شدن خواهد بود.

قیمت قهوه فرانسه

فکتورهای مختلفی در تعیین قیمت قهوه اثر گذار هستند. برای مثال اینکه اندازه و سایز دانه های قهوه چقدر باشد اثر مستقیم در تعیین قیمت آن خواهد داشت. به این دلیل که وقتی قهوه ای دارای سایز بزرگ تر است عطر و طعم بهتری دارد. فاکتورهای دیگر مانند شرکت عرضه کننده و برند آن، نحوه بسته بندی و وارداتی بودن نیز در قیمت نهایی قهوه فرانسه تاثیر خواهند داشت. به این معنی که در صورت استفاده از بسته بندی های فاقد کیفیت سبب می شود که قهوه در زمانی زود از کیفیت واقعی خارج شده و این موضوع دلیلی بر گرانی قیمت برخی از قهوه های با دبسته بندی با کیفیت می‌باشد.

جمع بندی

همان طور که در انی متن اشاره شد، قهوه فرانسه از جمله قهوه هایی است که به صورت دم کردن بوده و سریعا آماده نوشیدن خواهد شد. سبکی و کافئین کم آن سبب شده تا از طرفداران زیادی برخوردار بوده و یک نوشیدنی عالی برای شروع روز باشد. از طرفی وجود برخی از خواص در این قهوه مزایایی دارد که به صورت مفصل در این مقاله توضیح داده شده است.

به این مقاله امتیاز دهید