درختی در بعضی از نقاط جهان کشت می شود که به آن درخت قهوه می گویند، این درخت ظاهری شبیه به درخت گیلاس دارد. داخل این گیلاس ها دانه هایی موجود است که رنگ آن ها به سبز تمایل دارد. دانه های جذاب و سبز رنگ این درخت را تفت می دهند در حدی که به رنگ قهوه ای در می آیند. اصطلاح دیگری که برای تفت این دانه های سبز رنگ به کار می برند رست کردن دانه های قهوه است. بعد از انجام رست، دانه ها را داخل تجهیزات ویژه آسیاب و خرد کرده و به شکل پودر در می آورند که نهایتا به این پودر حاصل شده قهوه می گویند. این یک دید جامع راجع به پروسه تهیه قهوه بود، ولی در حقیقت قهوه خام همان دانه های سبز رنگ هستند که داخل گیلاس ها موجودند و پیش از هر پروسه ای و تولیدی در دسترس ما است. یکی از معروف ترین دانه های قهوه که بسیار مورد استقبال واقع شده قهوه خام ترک است. این نوع دانه های قهوه به علت سطح کیفی بسیار بالایی که دارند افراد بیشتر از سایرین مورد مصرف قرار می گیرد. دانه های قهوه گفته شده در مقایسه با قهوه بو داده شده‌ سطح تلخی بیشتری دارد که به منظور کاهش وزن و لاغری مصرف می گردد. اگر قصد خرید قهوه ساز و قهوه ساز فلاویا را دارید پشنهاد می کنیم به وب سایت flavia.ir مراجعه نمایید.

قهوه خام

انواع قهوه خام

همان گونه که اطلاع دارید گونه های متفاوتی از قهوه خام وجود دارد و حتی افرادی که به صورت حرفه ای قهوه می نوشند نیز امکان دارد این سطح اختلاف را درک نکنند. عطر و طعم دلپذیر قهوه موجب شده تا محبوبیت زیادی داشته باشد اما ممکن است برخی افراد از انواع آن اطلاعات درستی در اختیار نداشته باشند. به همین دلیل قصد داریم در ادامه انواع قهوه را معرفی کنیم. اسپرسو، آمریکانو، ماکیاتو، کاپوچینو و غیره گونه های متفاوت قهوه هستند که احتمالا در ظاهر شبیه به هم هستند ولی هر یک از آن ها طعم و عطر و حتی کیفیت متفاوتی دارند. برند فلاویا یکی از نوپاترین برندهای تولید لوازم خانگی در ایران به شمار می رود که موفق به تولید محصولات متنوع و باکیفیت هم چون سشوار فلاویا و انواع قهوه ساز در کشور شده است.

  • قهوه روبوستا (Robusta)

درخت یا گیاه دانه روبوستا نهایت بلندای آن ۶ متر است و استقامت بسیار زیادی دارد. این گیاه را در سطوحی که ارتفاع کمی دارند و معمولا در جوار دریا می پرورانند. صورت دانه روبوستا بیضی یا دایره است که کافئین بالاتری دارد. همین طور میزان آنتی اکسیدان ها در قهوه روبوستا ۷ الی ۱۰ درصد است که این مقدار آنتی اکسیدان فواید کارآمدی برای سیستم عصبی دارد. این میزان آنتی اکسیدان عوامل بروز التهاب در سیستم عصبی را در حد قابل توجهی کم کرده هم برای معالجه یبوست موثر است.

ارزش قهوه خام روبوستا کمترتر از قهوه عربیکا بوده و معمولا از قهوه عربیکا مصرف پایین تری دارد. علت این مسئله مزه تلخ و کافئین بالاتر این نوع دانه قهوه به نسبت عربیکا است. قهوه روبوستا در مقایسه با سایر قهوه ها برای درست کردن اسپرسو مناسب تر است. در کشورهایی چون ویتنام، برزیل، اندونزی و هند این نوع قهوه کاشت می شود که محصولات قهوه در این کشورها به قهوه روبوستای ویتنامی، قهوه روبوستای برزیلی، قهوه روبوستای اندونزی و قهوه روبوستای هندی شناخته شده اند. به غیر از این کشورها، کشورهایی مثل اتیوپی، سوماترا، ترکیه، مکزیک، نیکاراگوئه، کلمبیا، هندوراس و پرو این گونه از قهوه را به بازار ارائه داده اند.

  • قهوه عربیکا (Arabica)

در گذشته قهوه عربیکا را به اسم قهوه عربی شناخته می شد. زیرا در گذشته در کشورهای یمن، اتیوپی (جنوب غربی) و سودان (جنوب شرقی) می کاشتند. همان گونه که بیان شد دانه قهوه عربیکا در جهان بسیار بیشتر از دانه قهوه روبوستا می کارند. گیاه دانه قهوه قابلیت رشد تا ۴.۵ متر را دارد و در مقایسه با گیاه قهوه روبوستا صدمه پذیرتر است. این گیاه در نواحی مرتفع کاشته می شود. حالت دانه آن کشیده و به صورت حرف S است. قهوه عربیکا تقریبا ۷۵ درصد تولید جهانی قهوه را به خود اختصاص داده و برزیل یکی از وسیع ترین مولدان قهوه عربیکا در جهان است.

میزان کافئین موجود در قهوه عربیکا ۱.۵ درصد و کمتر از قهوه روبوستا بوده که این مسئله در کنار چرب تر بودن این دانه موجب شده که طعم جذاب تری داشته باشد و نهایتا به میزان بیشتری در دنیا استفاده شود. هر چند که مقدار آنتی اکسیدان در دانه قهوه عربیکا بین ۵.۵ الی ۸ درصد نوسان دارد و کمتر از قهوه روبوستا است ولی این دانه قهوه گران بهاتر از روبوستا می باشد.

قهوه خام

قیمت قهوه خام در ایران

قیمت قهوه خام در بازار ایران به عوامل متعددی ارتباط دارد. ازجمله موارد موثر در قیمت نهایی قهوه خام می توان موارد زیر را برشمرد:

  • قیمت بازار
  • سطح کیفی محصول شرکت تولید کننده
  • جنس و طعم قهوه خام

به طور معمول قهوه های تازه که کیفیت آن در سطح بسیار زیاد باشد قیمت بالاتری نسبت به سایر محصولات از این نوع دارد. در بازار فروش قهوه تازه در بسته بندی های گوناگون و با گنجایش های گوناگونی ارائه می شوند که در قیمت نهایی آن موثر است. تهیه قهوه های تازه به شکل عمده از سایت و فروشگاه های معتبر امکان پذیر است که قیمت کمتر و کیفیت بالاتری برای آن ها در نظر گرفته شده است، این نوع خرید برای کسانی که مصارف بالایی دارند مناسب است.

جمع بندی

می توان گفت در سراسر جهان گیاه قهوه های خام کشت می شود. ولی دو نوع قهوه هستند کخ محبوبیت بیشتری در مقایسه با سایرین دارند که آن دو قهوه عربیکا و روبوستا است. نوع قهوه عربیکا به علت طعم مطبوعش طرفداران بیشتری را به خود اختصاص داده به گونه ای که 75 درصد مصرف کنندگان در جهان از این نوع قهوه مصرف می کنند.

به این مقاله امتیاز دهید