شاید همه افراد توانایی خرید یک دستگاه برقی قهوه ساز یا اسپرسوساز را نداشته باشند. در این حالت موکاپات یک ابزار اقتصادی و به صرفه است که به ما در تهیه یک قهوه با کیفیت و عالی کمک می کند. در ادامه این مطلب درباره قهوه جوش موکاپات بیشتر صحبت خواهیم کرد. یکی از بهترین دستگاه ها برای درست کردن انواع قهوه دستگاه قهوه ساز است. فروشگاه اینترنتی فلاویا انواع قهوه ساز فلاویا را با قیمت مناسب و کیفیت بالا عرضه می کنید. اگر قصد خرید قهوه ساز را دارید پیشنهاد می کنیم به وب سایت فلاویا مراجعه نمایید.

موکاپات چیست؟

موکاپات به بیان ساده شامل یک دیگ بخار کوچک و یک سبد قهوه است؛ که آب در دیگ بخار (مخزن پایینی موکاپات) به جوش آمده و با فشار از میان قهوه می گذرد و بدین ترتیب عصاره قهوه بیرون آمده و قهوه اسپرسو آماده برای سرو میگردد. به قهوه ای که توسط موکاپات تهیه می شود؛ قهوه اسپرسو گفته می شود. قهوه جوش موکاپات سه بخش دارد: یکی برای آب، یکی برای پودر قهوه و بخشی هم برای قهوه اسپرسو آماده شده. اسپرسوساز موکاپات در کشورهای اروپایی مثل ایتالیا، پرتقال و اسپانیا و همچنین آمریکای لاتین به عنوان یک قهوه جوش ارزان کاملا رواج دارد و به عضو ثابت آشپزخانه ها تبدیل گشته است. از برندهای خوب و معروف تولید کننده موکاپات بیالتی می باشد.

قهوه جوش موکاپاپ
با گذشت چندین دهه از اختراع این قهوه ساز دوست داشتنی، برند بیالتی همچنان به تولید موکاپات ادامه می‌دهد. گفته می‌شود موکا اکسپرس بیالتی پر فروش‌ترین اسپرسو ساز رو گازی در جهان است. در هر صورت، این برند نوستالژی ایتالیایی را همراه قهوه عالی به خانه‌ها می‌آورد و بسیاری از مردم جهان ترجیح می‌دهند از این دستگاه برای تهیه قهوه روزانه خود استفاده کنند. بیالتی نزدیک به 90 سال است که محصولاتش را به سراسر دنیا ارسال می‌کند. آلیاژ به کار رفته در این محصولات روی طعم قهوه اثر منفی نمی‌گذارد. در ضمن می‌توان در خانه، محل کار یا حتی در طبیعت از موکاپات استفاده کرد.

نحوه کار با دستگاه موکاپات

1. پیمانه کردن قهوه: در ابتدا می توانید با استفاده از سبد موکاپات، مقدار دانه قهوه را اندازه گیری نمایید. پس سبد قهوه ساز را از دانه قهوه پر کنید.
2. دانه قهوه را در آسیاب قهوه بریزید و با درجه آسیاب متوسط آسیاب نمایید.
3. سبد موکاپات را با قهوه آسیاب شده پر نمایید و در آخر سطح قهوه را با کشیدن انگشت از یک طرف به سمت دیگر، صاف نمایید. توجه داشته باشید که در استفاده از موکاپات نیازی به فشرده ساختن و کوبیدن سطح قهوه ندارید.
4. مخزن پایینی موکاپات را تا نقطه زیر سوپاپ قهوه ساز، با آب خنک پر نمایید.
5. سبد قهوه ساز را روی مخزن پایینی قرارداده و اجزای موکاپات را به همدیگر ببندید، مخزن بالایی را کامل به مخزن پایینی قهوه ساز بسته تا کاملا آب بندی شود.
6. اسپرسوساز روگازی را بر روی شعله حرارت متوسط قرار داده و منتظر بمانید تا آب داخل قهوه ساز موکاپات به جوش بیاید.
7. پس از به جوش آمدن آب داخل مخزن، آب با فشار از میان قهوه می گذرد و قهوه را دم آورده و شروع به حرکت به مخزن بالایی و خروج از نازل قهوه ساز می کند. پس از خروج کامل قهوه دم شده از نازل شعله را خاموش نموده و قهوه تان را در فنجان قهوه بریزید و سرو و نوش جان نمایید.

قیمت موکاپات یک نفره

موکاپات ها در اندازه و جنس های مختلف وارد بازار شده اند و قاعدتاً قیمت های متفاوتی دارند. به طور معمول قیمت موکوپات در ایران از هشتاد هزار تومان شروع می شود. این قیمت نسبت به قسمت های بالای ماشین اسپرسو بسیار قابل توجه است. اندازۀ موکاپات نسبت به ظرفیت آن عنوان می شود. به طور مثال موکاپات تک کاپ. تک کاپ برای یک نفر مناسب است و میزان اسپرسوی آن تنها برای یک نفر عصاره گیری می شود. اما اندازه های بزرگ تر، مانند سه کاپ و ۶ کاپ نیز وجود دارد. انواع مختلفی از موکاپات وجود دارد که بر اساس کاربرد، تعداد کاپ؛ گنجایش و … دسه بندی می شوند. یکی از انواع موکاپات ها موکا کرم است که به شما کمک می کند اسپرسوی خامه ای تری داشته باشید.

قهوه جوش موکاپاپ

داخل دستگاه قهوه ساز فلاویا و اسپرسو ساز رو گازی اتفاقات زیادی می‌افتد تا در نهایت یک فنجان قهوه خوش طعم در اختیارتان قرار گیرد. مراحل کار دستگاه به این شکل است:
• مرحله اول: وقتی آب در قسمت پایینی به جوش می‌آید، هوای گرم منبسط می‌شود و فشار ایجاد می‌کند. این فشار باعث می‌شود آب جوش درون تونل حرکت کند و به سمت محفظه پودر قهوه برود.
• مرحله دوم: پس از این که آب جوش به سمت بالا حرکت کرد، پودر قهوه موجود در محفظه فشرده شده و به سمت فیلتر متراکم می‌شود.
• مرحله سوم: با جذب کردن آب جوش، قهوه هم منبسط شده و فشار بیشتری در میان دو محفظه ایجاد می‌کند.
• مرحله چهارم: وقتی قهوه کاملا خیس و اشباع شد، آب از میان فیلتر فلزی می ‌گذرد و به سمت تونل بالایی می‌رود.
• مرحله پنجم: وقتی آخرین قطره‌های آب جوش هم به سمت محفظه بالایی بروند، یک صدای آشنا و هیجان‌انگیز می‌شنوید. نشانه‌ای که می‌گوید قهوه آماده سرو است.

جمع بندی

با اینکه چای نوشیدنی محبوب ایرانیان است، اما اخیرا قهوه نیز به اندازه چای نیز محبوب گشته است. یکی از ابزارهای کاربردی برای تهیه قهوه موکاپات است که در مقایسه با دستگاه های اسپرسوساز بسیار ارزان بوده و در مدت زمان اندک، قهوه ای با طعم و عطر فوق العاده به ما تحویل می دهد. شما با پر کردن مخزن موکاپات و قرار دادن پودر اسپرسو در جای تعبیه شده؛ بعد از ده دقیقه می توانید قهوه ای با کیفیت تحویل بگیرید. گفته می‌شود موکا اکسپرس بیالتی پر فروش‌ترین اسپرسو ساز رو گازی در جهان است.

به این مقاله امتیاز دهید