امروزه قهوه یکی از نوشیدنی های محبوب در جهان محسوب می‌شود. این نوشیدنی محرک سرشار از کافئین است و باعث تقویت و هوشیاری ذهنی می‌شود. در حال حاضر قهوه انواع مختلفی مثل اسپرسو، کاپوچینو، ترک و غیره دارد و نوشیدنی ‌های متنوعی بر پایه آن سرو می شود. قهوه در ترکیب با شیر، شکر، کاکائو، دارچین، بستنی و غیره نوشیدنی‌های مهیج و لذیذی را ایجاد می‌کند. یکی از خوش طعم ترین انواع قهوه، قهوه اسپرسو است که یک نوشیدنی ایتالیایی می‌باشد. روش تهیه این نوع قهوه، به صورت عصاره گیری و توسط موکاپات یا دستگاه اسپرسو ساز است. در این روش آب داغ با فشار زیاد از بین ذرات آسیاب شده و فشرده قهوه عبور کرده و عصاره قهوه گرفته شده و پس از آن در فنجان سرو می‌شود. واحد اندازه گیری اسپرسو، شات است و یک شات حدودا 25 تا30 میلی لیتر قهوه اسپرسو محسوب می‌شود. از جمله نوشیدنی ‌های گرم که بر پایه اسپرسو در کافی شاپ ها تهیه می‌شوند لته، کاپوچینو، موکا است. در ادامه به توضیح خواص اسپرسو و ویژگی های آن پرداخته می‌شود. اگر قصد خرید قهوه ساز و قهوه ساز فلاویا را دارید پشنهاد می کنیم به وب سایت مراجعه نمایید.

قهوه اسپرسو

خواص قهوه اسپرسو چیست؟

این قهوه علاوه بر اینکه نوشیدنی لذت بخش و دوستداشتنی در کافه ها محسوب می‌شود دارای خواص و فواید زیادی نیز می‌باشد. یک فنجان قهوه سبب تامین کافئین بدن به مقدار کافی می‌شود و فعالیت حافظه بلند مدت را بهبود می‌بخشد. کافئین موجود در قهوه‌ی اسپرسو علائم خستگی را کاهش داده و باعث افزایش تمرکز می‌گردد. این نوشیدنی شکر و خامه ندارد و میزان کالری بسیار پایینی داشته به همین دلیل برای تمرین و فعالیت های ورزشی بسیاز مفید است و منجر به کاهش وزن و خستگی کمتر در ورزش می‌شود.

نوشیدن دو تا سه فتجان از این نوشیدنی قبل از تمرین درد عضلانی را هنگام تمرین کاهش می‌دهد. علاوه بر این قهوه اسپرسو دارای خواص آنتی اکسیدان است و منجر به کاهش حملات قلبی می‌شود. طبق تحقیقات مصرف روزانه قهوه‌ی اسپرسو، ابتلا به دیابت را در آقایان و خانم ها به میزان 11 درصد کاهش می‌دهد. اسپرسو همچنین برای تقویت مو، افزایش ادرار، ازبین بردن نفخ معده، بهبود عملکرد کبد و… مناسب است. برند فلاویا یکی از نوپاترین برندهای تولید لوازم خانگی در ایران به شمار می رود که موفق به تولید محصولات متنوع و باکیفیت هم چون سشوار فلاویا و انواع قهوه ساز در کشور شده است.

قهوه اسپرسو آماده

اسپرسو فوری یا قهوه اسپرسو آماده یکی از راه های فوری برای سرو اسپرسو است که از فراوری قهوه به دست می‌آید. اسپرسو به صورت آماده برای مواقعی که زمان کافی برای تهیه نوشیدنی گرم در دسترس نیست انتخاب خوبی می‌تواند باشد. اسپرسو آماده بدون نیاز به دستگاه قهوه ساز و فقط به صورت ترکیب با آب جوش و خیلی سریع آماده می‌شود. در مهمانی ها، جشن ها و جلسات رسمی به صورت بسته بندی برای پذیرایی مناسب است. برای تهیه قهوه اسپرسوی آماده باید به کیفیت و استاندارد بودن، برند و شرکت سازنده و تاریخ انقضا بر روی بسته توجه کرد. این قهوه به صورت آماده یکی از موارد خوب برای پذیرایی محسوب می‌شود.

کف قهوه با موکاپات

موکاپات یک دستگاه قهوه جوش گازی است که دارای یک مخزن آب، مخزن قهوه و فیلتر است. هنگام قرار گیری موکاپات بر روی گاز، آب درون مخزن جوشیده و بخار می‌شود و آب با فشار از میان فیلتر و پودر قهوه رد شده و قهوه وارد مخزن می‌شود. اسپرسو که توسط موکاپات درست می‌شود دارای کرما یا کف قهوه ای یا نارنجی رنگ است که بر روی اسپرسو تشکیل می‌شود. کیفیت اسپرسو را می‌توان از روی کف آن تشخیص داد. بسیاری از افراد از اسپرسو به خاطر کف روی آن استقبال می‎کنند.

دلیل ایجاد کف اسپرسو، عبور آب پر فشار از موکاپات و وارد شدن آن به فیلتر است. در این حالت کربن دی اکسید با روغن قهوه واکنش شمیایی داده و با فشار معمولی هوا وارد مخزن بالا می‌شود و به این ترتیب باعث بوجود آمدن کف قهوه‌ی اسپرسو می‌شود. هر چه کف اسپرسو دارای رنگ زیباتر، طعم لطیف و ضخامت درستی باشد نشان دهنده کیفیت بالای قهوه است. نسبت حجم کف اسپرسو به حجم اسپرسو 1 به 10 است. برای اینکه یک کف روی اسپرسو با کیفیت خوب ایجاد شود باید از قهوه با کیفیت و مرغوب استفاده شود.

قهوه اسپرسو

فواید اسپرسو برای مردان

قهوه اسپرسو دارای فواید و خواص فراوانی است. این نوشیدنی احتمال ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهد، باعث بهبود تمرکز شده و واکنش نسبت به موضوعات را سریعتر می‌کند. در عین حال عمل پمپاژ خون را افزایش می‌دهد و باعث تحریک قلب می‌گردد. مردان به علت سنگینی کار و فعالیت های روزانه می‌توانند برای افزایش تمرکز و کاهش خستگی از این نوشیدنی استفاده کنند. اسپرسو به مردان برای بهبود روابط جنسی و افزایش میزان فعالیت جنسی آن ها کمک می‌کند. همچنین استفاده از اسپرسو عملکرد اندام های جنسی را بهبود می‌بخشد. این نوشیدنی بر طرف کننده اختلال نعوظ است و توانایی جنسی در مردان را افزایش می‌دهد.

جمع بندی

 همواره قهوه اسپرسو نوشیدنی گرم و جذاب در کافی شاپ ها، محل کار، خانه، مهمانی و غیره به شمار می آید. محرک بودن و نشاط و هوشیاری بخشیدن اسپرسو سبب شده که برای افزایش تمرکز و رفع خستگی به این نوشیدنی روی آورده شود. این نوشیدنی توسط موکاپات و اسپرسو ساز تهیه می‌شود و قهوه‌ اسپرسو آماده در مواقعی که به دستگاه اسپرسوساز دسترسی نداشته و یا زمان کافی برای تهیه آن نباشد، انتخاب خوبی است. اسپرسو فواید و خواص زیادی دارد که از حمله آن می توان به محرک بودن، کاهش خستگی، نشاط آور بودن، مناسب برای ورزش، کاهش وزن و ابتلا به دیابت و غیره می‌توان اشاره کرد. نوشیدنی های لته، کاپوچینو، موکا و غیره نوشیدنی هایی هستند که برپایه اسپرسو تهیه می‌شوند.

به این مقاله امتیاز دهید