هم توستر و هم ماکروفر وسایل مفیدی هستند که باید در آشپزخانه مدرن باشند. با این حال، ممکن است در مورد تفاوت آنها گیج شوید. به هر حال، هر دو فر در نظر گرفته می شوند اما یک آون توستر از یک عنصر حرارتی برای گرم کردن غذا از طریق همرفت استفاده می کند. در همین حال، یک ماکروفر از تشعشعات الکترومغناطیسی استفاده می کند که مولکول های آب موجود در غذا را تحریک می کند و باعث گرم شدن آن می شود. این روش‌های مختلف گرمایش دارای چندین مزایا و معایب هستند که این مقاله به بررسی تفاوت‌ ماکروفر و آون توستر می‌پردازد.

آون توستر فلاویا مدل FL-435DS
سشوار-فلاویا
قهوه ساز فلاویا
585,000 تومان

آون توستر چگونه کار می کند؟

آون توستر از عناصر گرمایشی که در زیر و بالای سطح داخلی آون قرار گرفته اند برای گرم کردن هوا استفاده می کنند. المنت های حرارتی سیم هایی با مقاومت الکتریکی بالا هستند که وقتی برق می گیرند، اجازه می دهند الکترون ها در داخل سیم جمع شوند و در نتیجه گرم شوند.

تفاوت ماکروفر و آون توستر

این گرما می تواند به طور طبیعی (آون معمولی) یا به کمک فن (آون همرفت) توزیع شود. بیشتر آنها همچنین دارای یک سیستم اگزوز برای کاهش رطوبت داخل فر برای کمک به ترد شدن غذا هستند.

ماکروفر چگونه کار می کند؟

ماکروفر با ایجاد امواج الکترومغناطیسی از مگنترون‌های خود کار می‌کنند که با مولکول‌های آب داخل غذا واکنش می‌دهند و در نتیجه باعث گرم شدن آنها می‌شوند.

برخلاف آون‌های توستر، ماکروفرها در واقع محفظه‌های آن‌ها را داغ نمی‌کنند. آنها فقط هر چیزی را که حاوی مولکول های آب باشد گرم می کنند. به همین دلیل است که اگر غذا را در بشقاب گرم کنید، در حالی که بخار از غذا خارج می شود، متوجه می شوید که ظرف داغ نیست.

تفاوت ماکروفر و آون توستر

از آنجایی که روش آنها برای گرم کردن غذا متفاوت است، نتایج متفاوتی نیز به دست خواهند آورد و بنابراین برای کارهای مختلف مناسب هستند. تفاوت ماکروفر و آون توستر در موارد زیر است:

·         گرم کردن و یخ زدایی

آون توستر برای این دسته مناسب نیست. در آون توستر، هوای داخل فر توسط عناصر گرمایشی آن گرم می شود. هوای گرم چیزی است که هر غذایی را که در محفظه آن باشد می پزد. از آنجایی که گرمای هوا به قسمت بیرونی غذا وارد می شود، ممکن است در حالی که داخل آن سرد می ماند، غذا را از بیرون زغال کرده و ترد کند.

این امر همچنین یخ‌زدایی را در آون توستر سخت‌تر می‌کند، زیرا می‌تواند به طور بالقوه بیرون غذا را بپزد در حالی که قسمت بیرونی آن دست نخورده باقی بماند، که بعداً منجر به پخت ناهموار می‌شود.

تفاوت ماکروفر و آون توستر

در مقابل، ماکروفرهای ساطع شده از آون‌های ماکروفر به راحتی توسط غذا جذب می‌شوند و به راحتی می‌توان مولکول‌های آب را در داخل غذا گرم کرد. از آنجایی که گرما به این روش اعمال می شود، معمولاً سریعتر از آون توستر گرم کردن اقلام در ماکروفر انجام می شود.

·         آشپزی و پخت

دومین تفاوت ماکروفر و آون توستر در دمای داخلی است. دمای داخل آون توستر می‌تواند تا 260 درجه سانتی‌گراد (500 درجه فارنهایت) بالا برود، که باعث می‌شود آن را بپزد و غذا بپزد. آنها حتی می توانند مقداری کار برشته کردن و کباب کردن را انجام دهند، مشروط بر اینکه مدلی که شما انتخاب کرده اید این قابلیت را داشته باشد.

در مقابل، از آنجایی که ماکروفر هوا را گرم نمی‌کنند، توانایی پخت آن‌ها را محدود می‌کند. در حالی که می‌توانید تخم‌مرغ و سایر غذاهایی را که نیاز به جوشیدن دارند در ماکروفر بپزید، نمی‌توانید غذاهای کامل را در آنجا بپزید.

اگر می خواهید با ماکروفر خود آشپزی کنید، برخی از مدل های ماکروفر دارای عملکرد همرفتی هستند. ماکروفرها با عملکرد همرفت دارای یک عنصر گرمایش اضافی هستند که در پشت دستگاه قرار گرفته است، جایی که یک فن هوای گرم را در داخل فر برای پخت و پز و پخت پخش می کند.

·         سلامت و تغذیه

شاید فکر کنید که توستر در مقایسه با آون ماکروفر گزینه سالم تری است. از این گذشته ، در مقایسه با آون ماکروفر تشعشع تولید نمی کند. با این حال، این افسانه مداوم که امواج ماکروفر رادیواکتیو هستند به آنها شهرت بدی در دنیای سلامت داده است.

امواج ماکروفر به عنوان تشعشعات الکترومغناطیسی طبقه بندی می شوند. این نوع تشعشعات غیر یونیزه هستند، به این معنی که نمی توانند به ساختار مولکولی سلول های بدن آسیب برسانند و در نتیجه آنها را برای انسان کاملا بی ضرر می کنند.

پختن سبزیجات در ماکروفر نیز ممکن است مفیدتر از پختن آنها در جای دیگر باشد. جوشاندن سبزیجات در آب ممکن است باعث شود مواد مغذی آنها در آب پخت و پز خارج شود. از آنجایی که ماکروفر از مولکول های آب موجود در سبزیجات استفاده می کند، می تواند تعداد مواد مغذی از دست رفته در فرآیند پخت را به حداقل برساند.

·         زمان پخت و پز

گرم کردن مستقیم با استفاده از آون توستر به معنای زمان پخت طولانی تر است. دما باید به اندازه کافی گرم شود تا غذا بپزد و در عین حال به اندازه کافی پایین بماند تا از سوختن بیرون غذا جلوگیری شود.

تفاوت ماکروفر و آون توستر

اما ماکروفر می تواند غذا را سریعتر از آون های توستر طبخ کند. یک نکته قابل توجه: قدرت ماکروفر و توانایی گرمایش به وات بستگی دارد که بعداً به آن خواهیم پرداخت.

·         ایمنی

آخرین تفاوت ماکروفر و آون توستر ایمنی است. ماکروفرها عموماً ایمن تر از آون های توستر هستند. بیرون یک توستر با گرم شدن داخل آن ممکن است داغ شود، در حالی که ماکروفر معمولاً خنک می ماند – مگر اینکه چیزی برای مدت طولانی بپزید.

نتیجه گیری

اکنون که تفاوت ماکروفر و آون توستر چیست؛ می توانید هنگام انتخاب یکی از آنها برای خانه خود تصمیم بهتری بگیرید. اگر می خواهید در فضا صرفه جویی کنید، باید یک ماکروفر با عملکرد همرفت داخلی بخرید. این کار باعث می شود تا کارایی بیشتری از یک دستگاه داشته باشید.

به این مقاله امتیاز دهید