قهوه به عنوان یک نوشیدنی گرم به شکل­ های مختلفی آماده­ی مصرف می ­شود که گاهی با هنر آمیخته و تجربه­ یک طعم مطبوع همراه با زیبایی به همراه دارد. در نقاط مختلف و با استفاده از انواع قهوه و ترکیبات متنوع روش­های متفاوتی برای سرو قهوه وجود دارد.در این مقاله شما با آموزش انوع قهوه و اسپرسو آشنا خواهید شد. اگر قصد خرید قهوه ساز و قهوه ساز فلاویا را دارید پشنهاد می کنیم به وب سایت مراجعه نمایید.

آموزش انوع قهوه و اسپرسو

نحوه دم کردن و آموزش انواع قهوه و اسپرسو

برای آموزش انوع قهوه و اسپرسو ابتدا چند مورد از کاربردی­ترین و محبوب­ترین روش­های تهیه قهوه را در وب سایت فلاویا ارائه می­دهیم و سپس به سراغ انواع نوشیدنی با اسپرسو خواهیم رفت:

قهوه ترک

برای تهیه قهوه ترک دانه­ها باید بسیار نرم آسیاب شوند و دارای کف روی سطح و لرد در ته فنجان می­باشد. برای تهیه قهوه ترک،  پودر قهوه آسیاب شده داخل یک ظرف کوچک مخصوص که جازوه نامیده می­شود ریخته می­شود و  به آن آب و در صورت دلخواه  شکر  اضافه کرده و هم می­زنند تا آب به نقطه جوش رسیده و روی سطح آن کف قهوه تشکیل شود. قهوه جوش را قبل از جوش آمدن قهوه و درست زمانی که کف قهوه شروع به بالا آمدن کرد از روی حرارت برداشته و سرو می­شود.

آموزش قهوه فرانسه یا قهوه فیلتری

بر خلاف قهوه ترک در قهوه فرانسه دانه ­ها زبرتر آسیاب می شود و با دستگاه قهوه ساز معروف به فرنچ پرس دم می­شود. برای تهیه آن قهوه در داخل فیلتر کاغذی در دستگاه های برقی و فیلتر توری در فرنچ پرس می­ماند و تنها عصاره قهوه به وسیله آب گرم خارج می­گردد. قهوه فرانسه مانند چای رقیق و فاقد کف و لرد است و در لیوان معمولی قابل سرو است.

۳ تهیه و آموزش انواع قهوه و اسپرسو espresso

در آموزش انوع قهوه و اسپرسو، میزان آسیاب دانه قهوه برای اسپرسو نرم تر از بین فرانسه و ترک است و عصاره قهوه با عبور فشار زیاد آب از قهوه توسط دستگاه مخصوص اسپرسو به طور کامل خارج می­شود. اسپرسو در فنجان کوچکتری نسبت به  قهوه ترک سرو می­شود و روی آن کف نازک و روشنی تشکیل شده و فاقد لرد است.

آموزش قهوه دمی

دم ­آوری قهوه بصورت قطره­ای و فیلتری است از روش­های محبوبی است که با استفاده از دستگاه قهوه­ساز مخصوص مانند سایفون , کمکس و V60 صورت می­گیرد. در این روش قهوه آسیاب شده درشت­تر و تقریبا مشابه با آسیاب فرانسه بوده و در نهایت یک قهوه صاف بدون لرد و فاقد کف خواهید داشت.

قهوه های فوری

نسکافه و یا کافی میکس از انواع  قهوه فوری  استفاده هستند که نام آشناترند. به طورکلی به قهوه­­هایی که با فرآوری خاص در کارخانه آماده می­شودو صرفا برای آماده­سازی آن آب جوش و یا شیر نیاز است تا به نوشیدنی دلخواه تبدیل شود، اطلاق می­شود.

آموزش انوع قهوه و اسپرسو

آموزش انواع قهوه و اسپرسو و نوشیدنی های خوشمزه

قهوه  اسپرسو یا دمی بسیار محبوب است و اغلب  با ترکیب شیر و مواد دیگری مانند شکلات ؛ پودر کاکائو ؛ یا فوم شیر ، خامه و… ترکیب شده و رسپی های مختلف را بوجود می آورند. در ادامه آموزش قهوه به انواع معروف اسپرسو اشاره می­کنیم:

اسپرسو دوپیو

اسپرسو  توسط ماشین اسپرسوساز عصاره گیری می­شود و اسپرسو دوپیو یا اسپرسو دابل شامل دو شات از اسپرسو است.

اسپرسو لانگو

اسپرسو لونگو lungo در واقع یک شات اسپرسو است اما  زمان عصاره­گیری طولانی­تر ( ۲۵ تا ۴۰ ثانیه ) از زمان معمولی (۱۸ تا ۲۲ ثانیه ) دارد.

اسپرسو ریستریتو

اسپرسو ریستریتو نصف یک شات اسپرسو عصاره­گیری شده است، و به طور دقیق­تر  ۷ گرم قهوه با ۱۵ میلی لیتر آب عصاره­گیری می­شود.

اسپرسو ماکیاتو

بخش قابل توجهی از اسپرسو ماکیاتو را قهوه اسپرسو تشکیل می­دهد که به همراه مقدار کمی شیر بخار داده شده و فوم شیر آماده می­شود و در فنجان های قهوه­خوری سرو می­شود.

لاته ماکیاتو

لاته ماکیاتو برخلاف اسپرسو ماکیاتو، بیشتر از شیر بخار زده شده تشکیل می­شود. برای تهیه آن یک لیوان بلند شیشه ای با شیر بخار زده پر می­شود و سپس قهوه اسپرسو به آرامی بر روی شیر ریخته تا شکل یک دایره تیره بر روی سطح شیر تشکیل شود. لایه­های مختلف فوم شیر و اسپرسو و شیر در لیوان شیشه­ای مشخص است.

کافه لاته

در کافه لاته فوم شیر بسیار کم است و بیشتر نوشیدنی را شامل شیر بخار زده می­شود. شیر بر روی قهوه اسپرسو ریخته می­شود و با یکدیگر ترکیب می­شوند و لایه­ها تفکیک­پذیر نیستند. در حالت ایده­آل به صورت لاته آرت باشکلهای زیبا سرو می­شود.

کاپوچینو

کاپوچینو نوشیدنی ایتالیایی بر پایه قهوه اسپرسو هست که معمولا از نسبت  مساوی قهوه اسپرسو و فوم شیر و شیر بخار زده تشکیل می­گردد.

دو روش رسپی دیگر برای کاپوچینو هم وجود دارد. کاپوچینو خشک فوم بیشتری نسبت به شیربخار زده­ دارد و کاپوچینوی تر یا WET که شیر بخار زده  بیشتر از به فوم شیر است.

اسپرسو کن پانا

برای تهیه اسپرسو کن پانا CON PANA ایتالیایی  خامه زده شده را روی قهوه اسپرسو  اضافه می­کنند.

آموزش قهوه موکا

برای تهیه موکا قهوه اسپرسو با سیروپ شکلات در لیوان ریخته و روی آن  با شیر بخار زده شده پر می­شود.  برای تزیین از خامه زده شده و خرده شکلات  استفاده و در لیوان بلند شیشه ای سرو می­شود.

آموزش قهوه آمریکانو

برای تهیه آن کافیست بعد از وعصاره گیری یک شات قهوه اسپرسو روی آن آب داغ اضافه نمایید.

برای طرز تهیه قهوه روی گاز با قهوه جوش می­توانید از محبوب ترین قهوه جوش های خانگی یعنی موکاپات استفاده کنید و  می­توانید روی گازی در عرض چند دقیقه و یک شات قهوه اسپرسو تهیه کنید.

به صورت کلی و جامع انواع قهوه و روش­ های تهیه آن به شما آموزش داده شد. البته اگر به عنوان باریستا قصد فعالیت دارید بهتر است حتما یک دوره آموزش قهوه نزد افراد معتبر ببینید تا در کار خود موفق باشید.

به این مقاله امتیاز دهید